Každá žena by měla znát rizikové faktory rakoviny vaječníků a znát příznaky této zrádné nemoci, aby dokázala odhalit tu správnou chvíli, kdy situaci začít řešit. Zjistěte, o jaké příznaky jde.
Rakovina vaječníků je zrádná nemoc, kterou je potřeba začít řešit okamžitě. Jenže jak je možné začít řešit problém, když nevíte, že se uvnitř Vašeho těla něco děje? Stop takovým otázkám. Přečtěte si tento článek a naučte se díky němu rozpoznat symptomy, které Vám značí, že byste měli navštívit svého lékaře a začít situaci řešit včas. Včasné řešení je velmi důležité pro co nejvyšší šanci na uzdravení. Může Vám to dokonce i zachránit život.
Příznaky rakoviny vaječníků
Časné příznaky lze snadno ignorovat, jelikož budí dojem naprosto banálního problému, mohou zahrnovat nadýmání, bolest břicha, pocit plnosti, rychlé a časté močení. Mezi další příznaky patří poruchy trávení, nevolnost, přibývání na váze, dušnost a bolest zad.
Pokud se u Vás tyto příznaky objeví déle než sedm dní, poraďte se s lékařem a případně požádejte o další vyšetření, abyste zjistili, zda vaše vaječníky mají abnormality, nebo jsou plně v pořádku. Mnoho pacientek věří, že čistý pap test znamená, že jsou bez rakoviny vaječníků. Tak tomu bohužel ale není. Pap test diagnostikuje cervikální onemocnění a není nástrojem pro diagnostiku rakoviny vaječníků. Pro rakovinu vaječníků není k dispozici rutinní screening, který je nutný.
Rizikové faktory
Podle Americké společnosti pro rakovinu je riziko vzniku rakoviny vaječníků u ženy asi 1:78. Jeden z nejlepších způsobů, jak vyhodnotit riziko, je založen na vaší osobní a rodinné historii. Asi 20 % až 25 % žen s diagnózou rakoviny vaječníků má toto onemocnění v rodinné anamnéze. Genetika může hrát roli.
Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rakovinu vaječníků je dědičná genetická mutace v jednom ze dvou genů: genu 1 karcinomu prsu (BRCA1) nebo genu 2 karcinomu prsu (BRCA2). Vzhledem k tomu, že tyto geny jsou spojeny s rakovinou prsu i vaječníků, ženy, které měly rakovinu prsu, jsou ve zvýšeném riziku rakoviny vaječníků. Rakovina dělohy, tlustého střeva a konečníku je také spojena se zvýšeným rizikem rakoviny vaječníků. Mezi další rizikové faktory patří neplodnost, obezita a věk.
Prevence rakoviny vaječníků
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mají ženy, které používají antikoncepci po dobu pěti nebo více let, porodily, kojily rok nebo déle nebo podstoupily hysterektomii nebo tubalovou ligaci, snížené riziko rakoviny vaječníků. Pokud je u Vás vysoké riziko rakoviny vaječníků, lze mu zabránit odstraněním vaječníků a vejcovodů.
Ženy by si měly promluvit se svým lékařem o tom, zda je pro ně tato operace vhodná. Je proto velmi důležité sledovat, co se s Vaším tělem děje a promlouvat o svých pocitech a problémech se svým lékařem. Ten Vám poradí nejlépe. Vnímejte Vaše tělo a sledujte, co se s ním děje.
Zdroj: Healthline