Vzácná genetická vada způsobuje postupnou ztrátu zraku. V této rodině ji mají tři ze čtyř dětí. Jejich rodiče se rozhodli, že jim ukážou svět, dokud ještě vidí.
Rodina z Kanady se potýká s těžkým osudem. U jejich dětí byla totiž diagnostikovaná vzácná nemoc, retinitis pigmentosa. Je to genetické onemocnění, které způsobuje pomalou ztrátu zraku. Většina lidí s touto diagnózou oslepne do 30 let věku. Léčba zatím žádná neexistuje. Rodiče tak nemohou dělat víc než se snažit svým dětem naplnit vizuální paměť, dokud zcela neoslepnou. A není nic lepšího než vidět všechna ta zvířata a nádhery přírody na vlastní oči.
Krutá diagnóza se nakonec potvrdila u tří dětí
Těžká zpráva zasáhla rodinu v roce 2018, kdy rodiče vzali svou tehdy osmiletou dceru na vyšetření, protože začala špatně vidět v šeru. Diagnóza zněla nemilosrdně. Neléčitelné, připravte se, že vaše dcera v dospělosti zcela oslepne. Bohužel se tato vada prokázala i u dvou mladších synů. Jediný, kdo této kruté diagnóze unikl, je jejich nejstarší syn.
Rodiče se tedy rozhodli, že si vezmou rok volna a budou s dětmi cestovat po světě. V červenci 2021 si tak udělali pouze kratší cestu po východní Kanadě. Letos v březnu už vyrazili na celoroční dovolenou. Zatím navštívili Namibii, Zambii, Tanzanii, Turecko, Mongolsko a nyní pokračují v Indonésii. Původní plán začít cestu v Rusku a Číně jim překazila pandemie koronaviru.
Někdy je cestování s dětmi pro rodiče vyčerpávající
V plánu pak mají Malajsii, Thajsko, Kambodžu a Vietnam. Přesto nechávají zbytek itineráře otevřený a jsou připraveni cestu flexibilně změnit, pokud by se změnily okolnosti. Děti tak měly možnost putovat tři měsíce po Africe, kde si užily 24hodinovou cestu vlakem přes Tanzánii. V Mongolsku strávily měsíc na místním venkově, kde bydlely v jurtách a jedly skopové maso. Viděly žirafy, slony a další pro ně exotická zvířata ve volné přírodě.
Všechny zážitky maminka sdílí na svém instagramu a děti si cestu opravdu užívají. Ona sama však přiznala, že někdy je úplně vyčerpaná z otázek svých dvou mladších synů. A to tak, že má někdy chuť vyskočit z okýnka jejich obytného auta, aby měla chvíli klid. Rozhodnutí však ani na chvíli nelitovala. Nemoc dětí ovšem není jediná motivace, kterou rodiče měli.
Děti si budou vážit života, jaký mají
Chtěli dětem také ukázat, jak někteří lidé, i děti jejich věku, žijí a nestěžují si. Doufají, že po tom, co uvidí kus světa, ocení to, jaké mají štěstí, že se narodily v zemi, kde se mnoho věcí bere jako samozřejmost. Že budou vděčné za tekoucí vodu, elektřinu, teplo, dobré jídlo, za čisté záchody a možnost se vykoupat a osprchovat v teplé vodě. A v neposlední řadě za možnost studovat ve vybavené třídě, kde vám nechybí učebnice ani školní pomůcky.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Chci, aby se podívaly na svůj život a viděli, co je na něm dobré a krásné. Problém s jejich očima se pak v této perspektivě může jevit jako malý.“ Nejsou to však jen děti, kdo se na cestě něco učí. I rodiče jsou často překvapení reakcemi svých potomků. Zatímco na monumentální věci, které by toužil vidět každý, nekoukají s velkým ohromením, mnohdy jsou nadšené z každé toulavé kočky, psa nebo broučka. A tak zase vlastní rodiče naučily, že krásu můžete vidět i v těch nejobyčejnějších a všedních věcech. A najdete ji všude na světě.
Zdroj: Fumara