S hněvem se musí každý naučit pracovat. Koneckonců právě hněv nás dokáže dostat z deprese. Ukáže nám citlivá místa a bolesti naší duše.
Pokud se hněváte, zřejmě zvyšujete hlas. Je to jakási obrana a volání o jakousi pomoc. U dětí je to podobné. Rozzlobené a nahněvané děti chtějí více lásky. Pravděpodobně i více vašeho času. Nevědí, jak vám to mají říci. Neumí to bohužel vyjádřit jinak než hněváním, vzdorováním a křikem. Nejsou zlé ani zlobivé, jen jim chybí úsměv, objetí a laskavost.
Obyčejný úsměv dokáže zázraky
Mnohdy stačí, pokud dítě zachytí váš úsměv a ucítí vaše vřelé obětí. Pak se v něm něco odemkne. Je však zapotřebí, aby vaší lásku a náklonost dítě cítilo stabilně. Dospělí jsou možná schopni určit, kdy se cítí milování, ale malé děti to mají jinak. O své lásce je musíte ujišťovat a to nejen slovně, ale hlavně fyzicky. Podívejte se jim do očí, usmějte se na ně, prokažte jim svoji fyzickou náklonost pusinkou nebo objetím. Pak se budou cítit dobře.
Pokud děti něco rozbijí, upozorněte je, že se to nedělá a mrzí vás to, ale nemáte je proto méně rádi. Obejmutím nebo pohlazením provinilé dítě utvrdíte v tom, že jeho pozice doma není ohrožená. Pokud se přeci jen neudržíte a budete na ně křičet, zkuste se jim později omluvit a požádat o odpuštění. Pochopí nejen to, že je máte opravdu rádi, ale také to, jak se správně řeší konflikty. A to je do budoucna velmi důležité.
Snažte se s dítětem o všem mluvit
Povídejte si. Povídejte si s dětmi tak často, jak to jen jde. Proberte společně celý den. Ptejte se na to, co se povedlo a co nikoli. Komunikace často předejde nedorozuměním. A pokud přeci jen dojde na neposlušnost a vztek, snažte se přijít na to, proč se vaše dítě začalo chovat špatně. Většinou to má nějaký důvod. Nezapomněla jste ráno na nějaký rituál? Možná jste odmítla svému dítku dát bonbon. Pro vás je to možná prkotina, pro něj nikoliv.
Zdá se vám, že dítě brečí kvůli nesmyslu? Vězte, že nesmysl to může být pro vás, ale dítě v ten okamžik prožívá intenzivní a opravdový stres jako dospělý kvůli něčemu závažnému. Proto není vhodné mu nijak vyhrožovat a je lepší se snažit dítě pochopit. A hlavně dovolit mu nechat průchod emocím. Vnímejte potřeby svého dítěte stejně důležité jako ty vaše. Zkuste vždy situace řešit ke spokojenosti vaší i vaší ratolesti.
Zdroj: VeryWellMind