Profesionální prohlídku u lékaře sice jen tak nějaké domácí vyšetření nenahradí, můžete díky němu však zaregistrovat některé hrozby, na základě nichž se poté vydáte k doktorovi.
Pokud se vám nechce ztrácet čas obcházením zdravotnických zařízení nebo na to jednoduše nemáte čas, můžete zkusit věnovat minutu týdně jednoduchému vyšetření. To vám dokáže dobře napovědět, zda je s vaším srdcem, štítnou žlázou či ledvinami vše v pořádku. Jakmile byste zaregistrovali, že je u vás něco špatně, zvažte návštěvu svého praktického lékaře.
Zaměřte se na stav vlasů a nehtů
Každý člověk ztratí za den přibližně 100 vlasů, nemusíte si je přesně počítat, pokud by ale ve vašem hřebenu zůstávalo větší množství než obvykle, můžete mít potíže se štítnou žlázou. Původcem je hormonální nerovnováha, tu reguluje právě zmíněná štítná žláza. V tomto případě se přitom ani nejedná a speciální způsob vyšetření, stačí kouknout na hřeben po běžném česání.
Na co se však už musíte zaměřit jsou vaše nehty, jelikož jejich špatný stav může být zapříčiněn nejen plísní, ale také rakovinou kůže nebo poškozením ledvin. Indikátorem takovýchto nemocí může být jakékoliv nezvyklé zbarvení, bílé kruhy, proužky nebo skvrny. Důkladná prohlídka všech nehtů na rukou vám zabere jen pár vteřin, a přitom vám může ušetřit dny strávené v nemocnici.
Zkontrolujte se po hygieně
Například i barva moči může napovědět, že je něco v nepořádku. Zejména v případech, kdy je tekutina výrazně tmavá, může být předzvěstí ledvinových kamenů, zánětů nebo rakoviny v oblasti genitálií. I častý výskyt krve na zubní niti při ranní a večerní hygieně může naznačit závažnější potíže, zejména pak onemocnění srdce nebo chronické záněty v dásních.
Podívejte se v zrcadle na své oči
Zdálo se vám někdy, že máte zvláštně zabarvené oční bělmo? Pokud to přetrvá po delší dobu, nemusí to být navázáno jen na alergii, jak jste si nejspíše mysleli, ale odkazovat na onemocnění jater. Mimo to mohou vaše oči zčervenat v důsledku rozšíření cév, to signalizuje zpravidla nachlazení, chřipku nebo již zmíněnou alergii, podceňovat byste to však také neměli.
Zdroj: WebMD