Rýže je chutnou potravinou, kterou lze využít jako přílohu k masu či zelenině nebo z ní připravit samostatný sladký nebo slaný pokrm. Je možné ji uvařit různými různým způsobem. I bez vody.
Svůj původ má rýže z povodí Perlové řeky v Číně, kde se jako domestikovaná plodina využívala už před 13 500 až 8 200 lety. Později se rozšířila po celé Asii. Dnes se pěstuje všude tam, kde jsou tropy a subtropy. Rýže patří mezi nejdůležitější plodiny na světě. Jako hlavní příjem potravy ji má asi celá čtvrtina obyvatelstva planety.
Co všechno rýže obsahuje
Rýže je využívána jako zdroj sacharidů. Obsahuje ovšem i kvalitní bílkoviny, a to zejména arginin, který je důležitý pro růst svalů a pro lepší zásobování svalů živinami. U rýže je zajímavé to, že čím více se rozvaří, tím více se po její konzumaci zvyšuje hladina cukru v krvi. Hnědá, neloupaná rýže má glykemický index nižší. Kromě bílkovin a sacharidů rýže obsahuje také trochu tuků, vlákninu, z minerálů hořčík, vápník, železo, fosfor a vitamíny skupiny B a E.
Jak uvařit rýži?
Většina lidí rýži nejspíš vaří tak, že před uvařením ji propláchnou vařenou vodou a pak zalijí studenou vodou v poměru 1 šálek rýže ku 2 šálkům vody. Rýži je třeba osolit, do vody je možné přidat hřebíček, pepř nebo cibuli a trochu oleje. Je to osvědčená klasika, na níž není co pokazit. Maximálně můžete rýži připálit nebo rozvařit.
Vařte rýži přímo v omáčce
Kupodivu lze vařit rýži i jinak než jen ve vodě. A ušetříte si tím hodně práce. Pokud máte k obědu například rýži s omáčkou, můžete rýži uvařit přímo v ním. Uvidíte, jakou získá bezvadnou chuť. A budete mít dokonce i méně nádobí, když se rýže a omáčka budou vařit v jednom hrnci. Kromě toho se jedná o velmi ekologické řešení, protože nebudete mít žádný odpad. I to se dnes hodně počítá.
Zdroj: Gotowanie