„Každý svého štěstí strůjcem“ je celkem známý citát, který v životě slyšel snad každý alespoň jednou. A dá se říct, že je pravdivý, jelikož svůj život nejvíce ovlivníte vy samotní.
Většina lidí se zkrátka snaží být šťastnými a do toho zvládat všechen ten život okolo tak, aby to všechno mělo šanci fungovat. Ne vždy se to ovšem daří a pak dochází k tomu, že se sami sebe naštvaně ptáte „Proč já mám takovou smůlu? Vždyť vše dělám dobře!“. Možná pár věcí skutečně dobře neděláte. Pokud se držíte jednoho či více z těchto sedmi návyků, zkuste to omezit a uvidíte, že vám bude zase o něco lépe.
Ztrácíte moc času na sociálních sítích
Proběhlo již mnoho výzkumů na toto téma a možná jste o nich slyšeli i vy, ale jednoduše jste nad tím mávli rukou. Pravdou ovšem je, že čím více času na sociálních sítích strávíte, tím více se cítíte špatně a nespokojeně se svým životem.
Sociální sítě totiž vytvářejí potřebu srovnávat se s okolím a samozřejmě to funguje tak, že okolí si vše nafotí a naaranžuje způsobem, že se zdá, že jejich život je dokonalý, zatímco ten váš stojí za nic. Paradoxně může mít někdo takový pocit z vás, když si projede vaše sociální sítě, které jste předtím upravili. Je to nekonečný bludný kruh.
V práci máte negativní atmosféru
Vědci tvrdí, že stres z práce není až tak způsobený velkou zátěží jako spíše tím, když na pracovišti nepanuje příjemná a pohodová nálada. K vytvoření nepřátelské atmosféry dochází například tehdy, když se zaměstnanci cítí být nedostatečně ohodnocováni nebo podceňováni. Je tedy dobré mít na pracovišti vždy jasné vztahy.
Až moc se porovnáváte s ostatními
„Žij a nech žít“, kdyby se tohoto krásného přísloví držel každý, bylo by na světě hned o něco lépe. Bohužel, neustálé srovnávání se s ostatními lidmi je jedním z nejjistějších způsobů, jak se můžete cítit nespokojeně se svým životem. To akorát vede k žárlivosti a zášti, což vám moc nových přátel nepřinese. Když už se potřebujete s někým srovnávat a překonávat, zkuste to dělat jen u sebe. Překonávejte své neúspěchy a srovnávejte se s tím, kde jste byli před rokem a kde jste teď.
Neděláte nic, co by připomínalo sport
Není nutné ze sebe hned dělat olympionika, někteří lidé zkrátka nejsou stavěni na to, aby z nich byli profesionálové ve sportovní oblasti. To nemění nic na tom, že zdravý pohyb je pro štěstí důležitý. Mnoho studií například potvrdilo, že cvičení může výrazně snížit hladinu stresu a zlepšit náladu. Stačí si jen občas po ránu zacvičit rychlou jógu a sami uvidíte tu změnu a radost z toho, že jste pro sebe udělali něco dobrého.
Až příliš přeceňujete své síly
Ano, je pravda, že když budete věřit v sebe samé, dosáhnete věcí, kterých jste dosáhnout chtěli. Ale všechno má svůj limit a vy nemůžete spasit celý svět. Jednoho dne už ten stres prostě zvládat nebudete a pak teprve dojde k průšvihu, až se to na vašem těle projeví. Proto je nesmírně důležité umět si najít čas na odpočinek a doplnění energie. Nejlepší je pro to zdravý spánek.
Nejste ani trochu nějak kreativní
Mnoho vědců již dokázalo, že cítíme štěstí právě tehdy, když se naše tělo propojí s myslí. A ty nejlepší okamžiky nastávají právě v momentu, kdy mysl a tělo pracují na hranici svých možností. K tomu dochází právě při kreativním snažení, proto se nebojte začít tančit, malovat či se naučit hrát na nějaký hudební nástroj. Čas a energie, jež do toho vložíte, se vám mnohonásobně vrátí.
Máte dojem, že vám něco blokuje štěstí
Velkou chybou je, když si lidé myslí, že jim ke štěstí chybí velký dům či nabušené auto. Mají tendenci zapomínat na to, že každá životní etapa přináší momenty, které mohou udělat člověka šťastným. Zároveň takový dům vždy přinese daně z nemovitosti nebo větší stres kvůli péči o něj. Nic není černobílé, a proto je důležité být šťastným tady a teď.
Zdroj: Relatii