Krásné pokojové rostliny dokážou rozzářit a zútulnit každý domov. Jenže s jejich pěstováním to není vždy tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. U některých druhů máte pocit, že rostou skoro sami. Jiné rostlinky zase musíte pečlivě zalévat, hnojit a stříhat, jinak se jim dobře nedaří.
Existuje však několik obecných znaků, které mohou poukazovat na problém. Když se je naučíte včas rozpoznat, zlepšíte tím i své pěstitelské úspěchy s pokojovými rostlinami.
Úplné zhnědnutí listů
Je přirozené, že každý list má svou životnost a až přijde jeho čas, jednoduše odumře. I to je případ úplného zhnědnutí listu. Zpravidla jde o proces stárnutí, který není ovlivněn tím, jak se o rostlinu staráte. Pokud však je hnědých listů až podezřele hodně, může jít o známku problému.
Vyřešit problém se starými hnědými listy je velmi snadné. Stačí vzít nůžky a jednoduše je ostříhat. Pomůžete tím rostlině, aby zbytečně neztrácela energie, a zároveň vylepšíte její celkový vzhled.
Hnědé špičky listů
Jakmile se na špičkách listů začnou objevovat hnědé fleky, může jít o problém, který má hned několik příčin. Konkrétně se může jednat o:
- Nedostatečná zálivka
- Nekvalitní substrát, který přesychá
- Rostlina může mít poškozené kořeny
Tyto signály mohou ukazovat na problém, který při ignorování dokáže zničit i celou rostlinu. Zkontrolujte proto substrát, případně přidejte na zálivce vždy, když je rostlina suchá. Pomoci může také přesazení do lepšího substrátu a kontrola kořenů. Během přesazování zkuste přidat drobný trik v podobě vlhké houby, která uvolní vodu, když jí rostlina bude potřebovat. Vyhnete se tak přesychání, které je pro řadu druhů rostlin nepříjemné.
Hnědé fleky uprostřed listů
Na kráse rostlinám nepřidají ani fleky v prostřední části listů. V tomto případě jde ve většině případů o přemokření spojené s příliš častým zaléváním nebo s tím, že rostlina až příliš dlouho stojí ve vodě. Na vině mohou být také nejrůznější houboví parazité, kteří dokážou při nevhodné péči rostlinu výrazně oslabit až znehodnotit.
Spodní listy jsou žluté
U pokojových rostlin často dochází k tomu, že jim žloutnou spodní listy. Opět může jít o celou řadu příčin. Pokud jde o jeden či dva listy, jde o normální jev stárnutí listů. Jakmile však takto opadne více listů. Zpravidla jde o reakci na prostředí, ve kterém se rostlina nachází. Listy mohou takto ve velkém opadnout ve chvíli, kdy rostlinu nečekané přemístíte, máte je ve stinném prostředí.
Na vině bývá také rychlý pokles teploty nebo nedostatečná zálivka, kdy rostlinu trápíte suchem. Prevencí před tímto problémem je výběr vhodného stanoviště pro rostlinu a případný citlivý přesun na nové místo.
Světlé až žluté špičky listů
Dalším znakem, že něco není v pořádku, je nedostatek barviva na špičce listů. To v praxi vypadá jako světlé až žluté fleky. Na vině bývá více faktorů v čele právě s nedostatečnou výživou rostliny.
- Špatný růst kvůli nedostatku světla
- Nevhodný a starý substrát
- Málo živin
Řešením je v této situaci buď přesazení rostliny, nebo přihnojení. Pro minerální výživu se nemusíte hned vypravovat do zahradnictví. Zkuste rostliny zalévat vodou z vařených vajec, nebo přímo do substrátu přidejte drcené vaječné skořápky. Doplníte tím do půdy hlavně cenný vápník i další důležité prvky, které pomohou se správným vývojem i zabarvením listů.
Nepřiměřeně malé listy
Pozorujete, že na vaší rostlině najednou rostou podivně malé listy. Problém je často v nedostatku slunečního světla. Náprava je tak velmi jednoduchá a stačí rostliny přisunout blíže ke světlu. Aby se pozitivní efekt projevil, počkejte pár dnů až týdnů než vyraší nové listy, které by již měly být ve správné velikosti.