Vyspělé západní společnosti si zakládají na tom, že nezapomínají na ty nejchudší a nejpotřebnější. Existují různě dávky, které mohou čerpat, aby mohli normálně žít. Někteří je ale začínají zneužívat.
Ve Spojených státech amerických existuje federální program na podporu rodin s dětmi, jejichž příjem je na hranici chudoby. V roce 2019 byla tato dávka stanovena přibližně na 570 tisíc korun pro čtyřčlennou rodinu na rok. Rodina, která této částky nedosáhne, má nárok na sociální dávky. Musí však prokázat své příjmy. Platí to i pro samoživitelku Kiaru se čtyřmi dětmi.
Blahobyt jsou peníze od státu
Kiara žije se svými dětmi v pronajatém bytě. Má třicet let a dá se říct, že ve svém životě ještě nikdy nepracovala. Už celých 12 let žije ze sociálních dávek, které jí bohatě stačí. Pokud si potřebuje přivydělat, prodává stravenky. Kiara není ani nemocná ani jinak omezená v tom, že by pracovat nemohla.
Proč jít pracovat, když existují dávky
Jen si sama vybrala, že to neudělá. Peníze od státu jí bohatě stačí na život, který vede. Sama má pocit, že to je ten blahobyt, o němž se občas píše v časopisech, které si kupuje. Pro děti i sebe pořizuje oblečení z druhé ruky nebo od kamarádek, aby jí více peněz zbylo na jídlo, které si nechává vozit. Nevaří, protože se jí to nevyplatí. Dávky od státu jsou natolik štědré, že to nemá zapotřebí.
Alarmující statistiky
V roce 2012 bylo celých 35 % americké populace závislých na sociálních dávkách. Je to poměrně vysoké číslo. Alarmující ale je, kolik z nich je opravdu potřebných a kolik jen vysává státní rozpočet. Situace podobná té americké je pochopitelně i jinde ve světě, zejména v Evropě.
I v České republice se najdou lidé, pro něž jsou sociální dávky jediným příjmem. Řada z nich by pracovat mohla, ale z různých důvodů to neudělá, protože život na dávkách je mnohem pohodlnější. Stačí jen natáhnout ruku – státe, dej mi peníze. A štědrý stát dává.
Zdroj: Fabiosa