Kdo by někdy jako dítě nezažil špatný sen nebo zvuky bouřky, které vyděsí natolik, že jedinou možností je úprk do rodičovské postele a pokračování spánku v rodičovské náruči. Jednou, dvakrát, třikrát. Tím se nic nezkazí a nahodilé spaní dětí v rodičovské posteli problémem není. Jsou však děti, které tráví v rodičovské posteli každou noc a nejsou ochotny spát v oddělené posteli, záminka pro to, proč spát s rodiči se vždycky najde.
A když už přijde v noci dítko, jen těžko se někomu chce jít a uspávat ho. Pro jejich vývoj je to ale důležité a důvodů je dokonce více než tolik obávané zalehnutí dítěte. Co dětem ještě hrozí?
Co-sleeping
Začíná to pozvolna a nenápadně při kojení. Miminko potřebuje nakrmit a po čase je nejjednodušší je vzít si jej na kojení do postele a potom spolu dál nerušeně spát. Tento fenomén je pochopitelný, matky potřebují slyšet dech svého děťátka, dítě naopak potřebuje fyzický kontakt s matkou.
V zahraničí se pro společné spaní dětí s rodiči dokonce vžil název co-sleeping. U přírodních národů je zcela běžné spaní rodičů s dětmi, oddělené postýlky nebo dokonce dětské pokoje jsou realitou západního světa, a také až posledních několika let.
Hrozí zalehnutí, ale také mentální potíže
I přes to by si rodiče na společné spaní s dětmi měli dát pozor. Rodiče by neměli být pod vlivem drog nebo posilněni alkoholem, hrozí totiž zalehnutí nebo udušení dítěte. To může nastat také vlivem různých polštářů a těžkých dek.
Problematická je také matrace, děti by měly spát na tvrdší, než mívají rodiče, což nesvědčí dětské páteři. Kromě toho ale hrozí dětem také psychické problémy v pozdějším věku. Vědci v Brazílii totiž sledovali spací návyky u 3583 dětí, na základě toho je rozdělili do 4 skupin:
- spící ve vlastní posteli (44,4 %),
- usínající u rodičů (36,2 %),
- přicházející v noci (12,0 %),
- spící po celou noc u rodičů (7,4 %).
Méně u rodičů, méně poruch
Právě na základě této studie bylo potvrzeno, že u dětí z poslední skupiny se ve větší míře projevují psychické obtíže a měly větší šance na rozvinutí psychiatrických onemocnění než zbylé tři skupiny dětí. Další studie z University of Maryland School of Medicine a School of Nursing navíc potvrdila, že matky, které spí společně s dětmi v jedné posteli, spí až o hodinu méně než ty, jejichž děti spí odděleně.
To jde zcela proti obecnému mínění, že jedině co-sleeping umožní matkám kvalitní spánek. K tomu u dětí, které spaly ve svých postelích došlo ke zdravějšímu rozvoji spánkových vzorců než u skupiny spící s matkami.
Úvodní Fotografie: Freepik