Schopnost zpracovat a analyzovat situaci mnoho lidí považuje za samozřejmou věc. Mozek řídí všechny činnost, které člověk vykonává. Špatnými návyky ale poškozuje jeho zdraví.
Je potřeba vědět, co je udělat proto, aby mozek správné fungovat. Díky těmto metodám vyloučíte dušení poruchy, deprese a také podpoříte dlouhodobou paměť a budete bystřejší. Nezbytnou součástí toho, aby mozek dobře pracoval, je odpočinek.
Nespavost způsobuje degeneraci, což může vést k demenci
Při nedostatku spánku dochází ke kognitivnímu poškození, člověk si hůř pamatuje, je pro něj obtížnější analyzovat a plnit zadané úkoly. Další špatný návyk je nedostatek osobního kontaktu. Člověk potřebuje neustálou komunikaci, v průběhu konverzace jsou totiž naše myšlenky a pocity uspořádány a převedeny do jazyka.
Zároveň rozumíte slovům, která přicházejí od druhé osoby. Stačí deset minut rozhovoru každý den a trénink mozku bude za vámi. V dnešní době už se lidé ale moc nepotkávají, mluví spolu hlavně přes internetové a sociální sítě. Negativně to ovlivňuje fungování mozku, u lidí může růst pocit osamělosti, rozvíjejí se deprese a jiné duševní poruchy.
Kouření zrychluje procesy ztenčování mozkové kůry, ve které probíhají veškeré myšlenkové procesy. Formuje se tady paměť, vnímání i jazyk. Ztenčování mozkové kůry většinou vede k rozvoji Alzheimerovy choroby a kouřením této nemoci chodíte naproti.
Všeobecně nejhorší návyk jsou tučná jídla a spousta cukru
Existují potraviny, které negativně ovlivňují zdraví a funkci mozku. Mezi ně patří například sůl, jejíž přebytek způsobuje zvýšení krevního tlaku a zvyšuje riziko mozkové příhody. Cukr zase ovlivňuje proces učení. Musíme sem zařadit také alkohol. Ten poškozuje oblasti mozku, které zodpovídají za prostorovou navigaci, oproti nikotinu ale můžete dalšímu ničení buněk zabránit tím, že alkohol ze svého života vyřadíte.
Kromě alkoholu sem musíme zařadit také celkový pasivní životní styl. Tento zlozvyk může za spoustu problémů nejen s mozkem, ale také s celkovým zdravím. Chcete-li to zlepšit, najdete si sport, cvičení nebo práci v přírodě, kde budete v pohybu. Pohyb aktivuje průtok krve, obnoví se výživa buněk a zlepší se koncentrace, schopnost učit se novým věcem nebo získávat informace a následně si je zapamatovat.
Do svého jídelníčku zařaďte potraviny, jako jsou tučné ryby, a pokud jste milovníci kávy, i ta vám pomůže udržet mozek v pohotovosti. Díky kávě budete mít lepší náladu, budete se lépe soustředit a zvýší se energie. Borůvky a jiné tmavé ovoce dodává tělu antokyany, navíc mají pozitivní vliv na rozvoj motorických schopností.
Zdroj: Healthline