Pokud se v průběhu těhotenství objeví špinění či krvácení, dochází k častému znepokojení. Ne vždy to však znamená problém. Vždy je však třeba včas jednat a nechat se zkontrolovat lékařem. Jedině tak budete mít jistotu, co se vám vaše tělo snaží dát najevo.
Neškodné špinění
V raných stadiích těhotenství – nejčastěji v prvních týdnech – je špinění doprovodným jevem uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. K tomu může dojít zpravidla 7 dní po oplodnění, kdy se již oplodněné vajíčko přesouvá z vejcovodu do děložní dutiny. Tam se přichytí k děložní stěně, která mu dále poskytne vše potřebné pro jeho správný vývoj.
Výtok doprovázející tento jev je nejčastěji zbarven do tmavě červeného až hnědého odstínu. Ačkoliv se nejedná o nic rizikového, je naprosto přirozené, že se objeví obavy. V tomto období představuje stres jakýkoliv podobný výtok, tudíž nechat se zkontrolovat gynekologem je naprosto namístě.
Špinění či krvácení jakožto ukazatel rizika
Opatrnost je naprosto zásadní během celého těhotenství. Zejména jeho počátky a s nimi spojené doprovodné jevy jsou psychicky náročné. Právě toto období je zásadní pro další vývoj plodu. Špinění, které se v průběhu prvních měsíců objeví, může být příznakem i něčeho mnohem vážnějšího, jako je mimoděložní těhotenství – také proto je včasná diagnostika nezbytná.
Během mimoděložního těhotenství dochází k uvolnění oplodněného vajíčka mimo dělohu, nejčastěji v rámci vejcovodů, vaječníku či na podbřišnici. V tomto prostředí se nemůže dále vyvíjet, navíc tak dochází k ohrožení života matky. Jediným řešením tohoto problému je potrat.
Pokud nedojde ke včasnému odhalení tohoto závažného problému, může dojít k prasknutí vejcovodu či k hypovolemickému šoku. Kromě nepravidelně opakujícího se špinění jsou raná stadia mimoděložního těhotenství doprovázena silnou bolestí břicha. Zvýšené riziko hrozí u žen, jež podstoupily asistovanou reprodukci či operaci některého z reprodukčních orgánů.
Vaginální krvácení známkou potratu?
Kromě mimoděložního těhotenství může být krvácení také doprovodným jevem samovolného potratu, k němuž dochází zpravidla do 23. týdně těhotenství. Kromě již zmíněného silnějšího krvácení patří k příznakům také silný pocit napětí v oblasti břicha, zvláště pak dělohy či bolest svalů.
V tomto případě je vyhledání lékařské pomoci nezbytností. Jedině tak lze odhalit skutečný problém a provést další kroky potřebné k jeho vyřešení.
Po samovolném potratu se provede kyretáž děložní dutiny, v rámci které dojde odstranění zbytků embrya a dalších zbytků. Cílem tohoto postupu je zabránit dalším možným komplikacím, jako jsou nepříjemné infekce. Právě k nim by mohlo dojít, pokud by nebyla děloha zcela vyprázdněna.