Ačkoliv si jaro dává ještě načas, přesto je třeba myslet na budoucí sklizeň ovoce ze zahrady. Švestka často trpí nedostatkem živin a různými škůdci. Odborníci proto radí, jak si zajistit bohatou úrodu.
Abyste se zbavili škůdců na švestce, doporučuje se stříkat ji horkou vodou. U větších stromů to je trochu obtížnější a ani vám nezaručí stoprocentní účinek, proto vynalézaví zahrádkáři našli lepší způsob. Jelikož oheň dokáže zničit až 80 % škůdců, vzali dlouhé pochodně, zapálili je a plamenem rychle ožehli špičky větví.
Škůdce zničte ohněm
Místo pochodně poslouží i naolejovaný hadr na tyči. Výrazně se tím sníží spotřeba různých chemikálií. Taková očista by měla být provedená brzy na jaře, než se začnou objevovat první pupeny. Současně můžete švestky nastříkat koncentrovaným roztokem močoviny. Ta totiž účinně ničí kukly škůdců, mšice, nosatce a bojuje i proti strupům a hnilobě.
Připravte si roztok močoviny
Příprava roztoku není složitá. Budete potřebovat 700 gramů močoviny, jindy nazývané také karbamid, a deset litrů horké vody. Opatrně vše vložte do nádoby a důkladně promíchejte. Při postřiku věnujte zvláštní pozornost špičkám větví, které jsou častým úkrytem tolik obávaných mšic.
Abyste se zbavili škůdců a nepoškodili přitom stromy, nestříkejte je postřikem za deštivého počasí nebo při teplotách nižších než 5 °C. Nepřekračujte také doporučenou koncentraci močoviny a nemíchejte ji s jinými látkami. Také se vyhněte již otevřeným pupenům, pokud už je švestka nasadila, mohli byste je nenávratně poškodit.
Pomůže i chelát železa a zakrytí kmenu
Připravit si můžete i roztok chelátu železa. 8 gramů síranu železnatého stačí rozpustit ve dvou litrech teplé vody a důkladně promíchat. V samostatné nádobě rozpusťte mezitím 5 gramů kyseliny citronové ve dvou litrech vody a do tohoto roztoku nalijte tenkým proudem roztok chelátu železa. Přidejte další litr vody a zamíchejte. Výsledný roztok bude mít oranžovou barvu. Tím je třeba rostliny stříkat před kvetením, když už má mírně rozvité listy.
Aby byla sklizeň bohatá, musíte švestku přihnojovat. Každému stromu přidělte 3 lžíce superfosfátu, 2 lžíce draslíku a lžíci dusičnanu vápenatého. Pokud je zemina kolem stromů suchá, před hnojením je mírně zalijte. Také se vyplatí na jaře obalit kmen stromu agrotechnickým hadříkem a zakrýt silnou vrstvou trávy, abyste švestku ochránili před škůdci, kteří se probudili ze zimního spánku.
Insekticid zneškodní škůdce do pár hodin
Pojistit se můžete ještě postřikem insekticidu se širokým spektrem účinku, například phytovermem. Pomůže proti škůdcům, kteří se ke stromu přeci jen dostanou. Hmyz ztratí schopnost požírat úrodu zhruba osm hodin od postřiku a po několika dnech uhyne. Insekticid se rozkládá po dobu 2–3 dnů na povrchu listu a až 30 hodin v zemi. Pokud se budete o švestku náležitě starat, určitě se vám odmění bohatou sklizní a zajistí vám dostatek ovoce, které můžete uskladnit po celou zimu.
Zdroj: Gardening Know How