Kam umístit jaký typ pracího prášku? Tato otázka není tak jednoduchá, jak by to mohlo na první pohled zdát. Zjistěte, k čemu tedy vlastně slouží jednotlivé šuplíky v zásobníku na prášek a jak můžeme prodloužit životnost naší pračky.
Pokud si koupíme novou pračku, obvykle k ní obdržíme i návod k použití. V návodu stojí, že při spuštění pracího režimu máme přidat požadované množství pracího prášku do zásobníku. Někoho by ale mohlo překvapit, že při otevření zásobníku spatří přihrádky tři. Zásuvky u různých značek praček vypadají odlišně, obvykle jsou ale označeny stejně a jejich použití je obdobné. K čemu tedy jednotlivé přihrádky slouží?
Označení jednotlivých šuplíku
Menší přihrádka, obvykle vyskytující se na pravé straně, je označena číslem 1 nebo písmenem A. Jedná se o přihrádku do které je vkládán prášek, který se využívá v cyklu předpírky. Ve většině případů je tato část šuplíku používaná velmi zřídka. Na levé straně se nachází přihrádka největší, která je nejčastěji označené písmenem B nebo číslem 2. Jedná se o místo, kam se umisťuje prášek pro hlavní prací cyklus. Přihrádka umístěná uprostřed je označena květinou nebo hvězdičkou. Slouží pro přípravky jako je aviváž nebo dezinfekce.
Pokud vaše pračka nemá takové označení, funkčnost jednotlivých přihrádek odhalíme snadno. Pračku spustíme na režim rychlého praní, zásobník na prací prášek otevřeme a pozorujeme, která přihrádka se začne plnit vodou. Jedná se o hlavní zásobník na prací prášek, tedy místo s označením B. Během používání dochází k zanášení zásobníku zbytky pracího prášku. Mohou se zde množit bakterie nebo vznikat plísně. Je tedy potřeba ho pravidelně čistit. V každém zásobníku je speciální tlačítko, které usnadňují jeho vyjmutí.
Co dělat pokud jsem zapomněla prací prášek přidat
Pokud máte pračku, do které se prádlo vkládá shora, zásuvka na prací prostředek se začátkem pracího cyklu zamkne. V tomto případě již bohužel není možné prací prášek přidat. Pokud ale máte pračku s bočním plněním, můžete zásobník kdykoliv během pracího cyklu otevřít. Před dodatečným vložením pracího prášku je ale zapotřebí vzít v úvahu, v jakém cyklu se praní se momentálně nacházíme. Na začátku praní totiž pračka bere prací prášek ze zásobníku B, nemá tedy smysl ho do zásobníku přidávat v polovině pracího cyklu.
Jako nejjednodušší metoda se může zdát vložit prací prášek přímo do bubnu. Může se zdát, že se tím vyhnete zanášení zásobního šuplíku. Ve skutečnosti to ale není pravda a nevýhody přidávání pracího prášku přímo do bubnu jsou mnohem větší než jeho výhody. Do zásuvky na prací prostředky totiž vstupuje voda pod tlakem, prášek se tak lépe rozpouští a vzniká aktivní pěna, která je potřebná pro praní. Pokud umístíme prášek přímo do bubnu pračky, nedojde k rozpuštění ani tvorbě pěny a na oděvu nám mohou zůstat nerozpuštěné granule čistícího prostředku.
Zdroj: Goodhousekeeping