Zdravé trávení funguje jako skvěle promyšlený stroj pro čerpání všech potřebných živin z přijatého jídla. Jenže aby to mohlo správně fungovat, musí být zdravá střevní mikroflóra. Podstatnou část totiž neodvádí jenom buňky našeho těla, ale také hodné symbiotické bakterie. Zjistěte, jaký další význam mají v našem těle a proč jsou pro nás tolik důležité.
Střevní mikroflóra je klíčovou součástí trávicího traktu
V našem těle s námi v míru žije obrovské množství bakterií. Jejich počet je dokonce údajně větší než počet buněk našeho těla. Představují tak skutečně klíčový prvek pro celý fungující stroj v podobě lidského těla. Konkrétně jde především o bakterie ze skupiny:
- Lactobacillus
- Enterococcus
- Bifidobacterium
Jejich složení se v našem těle mění v reakci na celou řadu podnětů. Ovlivňují to například nejrůznější enzymy, množství kyslíku, žlučové soli, druh přijaté potravy nebo případně užívané léky. Hlavně antibiotika mají negativní dopad na mikroflóru.
Jak se projevují poruchy střevní mikroflóry
Pokud se vnitřní křehká rovnováha poruší a převládne pouze jeden kmen bakterií nebo naopak většina z nich pomře a střeva jsou tak téměř neosídlená, začnou se objevovat nepříjemné zdravotní problémy.
Pozorovat můžete například bolesti břicha, nevolnosti, průjmy, pálení žáhy, ztrátu hmotnosti, pocit tlaku v žaludku a podobně. Pokud začnete některé z těchto potíží pozorovat, je na čase zapracovat na posílení přirozené střevní mikroflóry.
Jak podpořit střevní mikroflóru
Jakmile máte jistotu, že jde o problém způsobený například užíváním antibiotik nebo nevhodnou stravou, která vedla k poškození mikroflóry, začněte s aktivní obnovou. Nejlepším lékem je však prevence, která spočívá především ve vyváženém jídelníčku s dostatečným množstvím stravitelné i nestravitelné vlákniny.
Pro cílenou obnovu symbiotických bakterií zařazujte hlavně kvalitní mléčné výrobky. Pomáhají také nejrůznější nakládané potraviny. Prospěšné jsou naklíčené potraviny nebo například kvašené zelí. Se zdravým jídelníčkem s dostatečným obsahem ovoce a zeleniny chybu jistě neuděláte. Naopak přílišná konzumace masa může rovnováhu bakterií vychýlit na nežádoucí stranu a je vhodné zároveň doplňovat vlákninu.
Ještě větší doplnění a efektivitu nabízí nejrůznější přípravky z lékárny, které jsou bohaté na směs potřebných bakterií v co nejlépe využitelné podobě. Porci laktobacilů a probiotik jistě dostanete spolu s antibiotiky, protože právě v tuto chvíli dochází k nepříjemnému poškození trávení, kdy je poničena střevní mikroflóra.
V případě, kdy trávicí potíže přetrvávají, rozhodně vyhledejte lékaře, který provede diagnostiku. Může se totiž jednat o onemocnění.