Syndrom děravého střeva je teorie, kterou někteří lékaři odmítají, ale jiní jí plně věří. Stoupenci teorie o jeho existenci tvrdí, že pod vlivem určitých potravin, chorob a stresu se stěny tenkého střeva stávají propustnými pro různé typy bakterií, toxinů, což má za následek snížení imunity.
Jak se syndrom projevuje
Nejčastěji jde o projevy migrény, artritidy, potravinových alergií, poruch trávení, chronické únavy, úzkosti, deprese, ekzémů a dalších kožních onemocnění. Ideálně byste se měli vzdát cukru, lepku, sóji, alkoholu, kávy a držet zdravý životní styl. Jezte také více zdravých tuků a užívejte doplňky stravy, které vám pomohou získat potřebné látky.
Mezi další příznaky dle nich patří:
- Nechutenství
- Změny nálad
- Snížené libido
- Poruchy spánku
Zastánci teorie tvrdí, že dlouhodobé dodržování jídelníčku může střevo opět posílit a vrátit tak pacientovi ztracené zdraví a imunitu.
Co říká oficiální medicína
Lékařská komunita děravé střevo neuznává. Podle lékařů určité potraviny mohou střevo oslabit, což je pozorováno u 0,3 procent populace, ale nezpůsobuje dle nich únavu a podobné zmíněné obtíže.
Potraviny s lepkem podle nich střeva neoslabují, ale jestliže se lidé bez nich cítí lépe, doporučují je vyřadit z jídelníčku. Lidé s častými poruchami trávení by taky měli podstoupit test na intoleranci laktózy.
Poškození střevních stěn
Jakmile dojde k poškození střeva, pacienta může trápit například Crohnova choroba. Na tu dosud nebyl vynalezen účinný lék.
Příznaky, které se připisují tzv. „děravému střevu“, jsou ve skutečnosti příznaky jiných nemocí nebo důsledků nezdravé stravy, či špatných návyků. Pokud se rozhodnete dát své zdraví dohromady, je nutné nejprve nasadit zdraví jídelníček, vyhnout se alkoholu a kouření, více spát a věnovat se sportu.