Mozková příhoda je velmi akutní a vážná nemoc, při které musí lékaři jednat pro záchranu lidského života velmi rychle. Vědci nyní zjistili jasné příznaky předcházející nemoci.
Mozková příhoda může postihnout kohokoliv z nás, tato nemoc si totiž nevybírá. Podle studie je však prokázáno, že můžete tuto cévní chorobu detekovat ještě dříve, než dojde na nejhorší. Podívejte se na šest jasných upozornění.
Jaká je pravděpodobnost mozkové příhody?
Podle studie, kterou vědci připravili na základě několika případů, se v Kanadě mozková příhoda dopustí neplechy v lidském těle na 62 000 případech ročně. Po mrtvici, kterou mozková příhoda způsobí, se zhruba 20 % pacientů nedožije dalších 30 dní.
Ve Francii je to dokonce 140 000 případů ročně, přepočteno na čas má mrtvici některý z pacientů každé 4 minuty. Následky po nemoci trpí zhruba 60 % z nich. Ve většině případů mrtvice postihuje hlavně ženy, u těch je mozková příhoda třetím důvodem k úmrtí ze všech případů.
Pokud se podíváme na věkové skupiny pacientů, kterým se mozková příhoda nevyhnula, procentuálně se skupiny rozdělují následovně:
- 65 % mladší 65 let
- 50 % ve věku 65 až 84 let
- 25 % starší 85 let
Chcete zabránit mozkové příhodě? Žijte zdravě
Pokud chcete zamezit výskytu mrtvice, pak lékaři jednoznačně doporučují zdravý životní styl, pestrý jídelníček a co nejvíce omezit alkohol i tabákové výrobky. Jedno z doporučení se týká také sportovní aktivity, která by měla být pravidelná, aby se vaše tělo udrželo v dobré kondici co možná nejdéle.
Varovné signály, které vás mohou upozornit na blížící se mozkovou příhodu, jsou v podstatě velmi nepatrné a nemusí vás ničím překvapit. Je však důležité si takových signálů na svém těle všímat, jelikož si můžete poměrně rychle zachránit život. Příznaky se mohou objevit i měsíc před mrtvicí.
Necitlivost části těla může být varovný signál mrtvice
Pokud zbystříte menší či větší necitlivost, pak se může jednat o první příznak mozkové příhody. Necitlivost se nejčastěji objevuje v obličejové části, může se ale jednat i o ruce nebo nohy.
Druhý jasný příznak je již o něco vážnější. Jedná se totiž o úplné ochrnutí svalů. Z velké části se jedná o obličejové svaly, a tak je váš obličej viditelně ochablý nebo povislý. V takovém případě je nutné hned navštívit lékaře, který udělá co nejvíce podrobných vyšetření.
Ztráta přirozené komunikace může značit začínající mrtvici
Jestliže vaše komunikační schopnosti slábnou, vaše schopnost vyjadřování je mizerná, pak se může jednat o první známku napadení mozku při mrtvici. Čtvrtým varovným signálem před mozkovou příhodou je ztráta rovnováhy. Pokud se necítíte stabilně při rovném postoji, pak tuto skutečnost raději proberte se svým lékařem.
Předposlední příznak mrtvice se vám může zdát dost banální. Bolest hlavy totiž může zapříčinit i obyčejná únava. Lékaře pro jistotu navštivte tehdy, když se vaše bolesti hlavy nemírní a naopak mají vzrůstající tendenci. Posledním signálem, který může naznačovat přicházející mrtvici, je zhoršený zrak nebo dvojité vidění. Mějte se proto na pozoru i u takového signálu.
Zroj: WebMD