Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je jednou z nejzákladnějších potřeb lidského organismu. Zdravotní důsledky nekvalitního odpočinku na sebe obvykle nenechají dlouho čekat.
Běžný život člověka v civilizovaných zemích se dá označit za sebevražedný. Západní styl života totiž nutí většinu lidí k tomu, aby nerespektovali přirozený rytmus těla. Lidé tak pracují s nevelkou denní dávkou energie a pokud ji spotřebují, často se uchylují k různým stimulantům. Pokud tělo funguje takto na dluh dlouhodobě, nastávají zdravotní a psychické komplikace, mezi něž nemožnost dosáhnout kvalitního spánku jistě patří.
Uléhat v pravou chvíli ke spánku
Podle tradiční čínské medicíny je spánek studánka, z níž musíme přes noc načerpat dostatek vody na další den. Ideální dobou k ulehnutí do postele jsou prý jinové hodiny. Ty začínají ve 23:00 a končí v 1:00. Jinové hodiny jsou dobou, kdy se energie uklidní, a tělo se tak nastaví k ideálnímu odpočinku. Pokud má člověk možnost toto opatření nějakou dobu pravidelně dodržovat, obvykle si jeho tělo srovná své biologické hodiny a umožní mu dokonalý odpočinek.
Tmavá a nepřetopená ložnice
Přirozenost lidskému organismu velí, že má spát ve tmě. Proto má tolik lidí, kteří pracují na noční směny, problémy s nespavostí. Tma totiž pomáhá tělu regulovat produkci melatoninu, což je hormon, jehož produkce je zodpovědná za kvalitu spánku. Zde se opravdu vyplatí investovat do kvalitního zatemnění hlavně ve městech, kde není tma ani o půlnoci. Důležitá je také teplota. Ideální teplotou pro dosažení kvalitního odpočinku je 18–21°C.
Modré světlo není ideální
Obecně se nedoporučuje koukat těsně před usnutím na televizi nebo na obrazovku počítače či telefonu. Je to z důvodů vyzařování modrého světla, které lidem před usnutím nedělá dobře. Doporučit se dá před spánkem dobrá kniha nebo relaxační cvičení, jež odvede pozornost od celodenních starostí. Během dne je naopak potřeba zajistit přísun denního světla, bylo totiž mnohokrát prokázáno, že lepší regulátor biologických hodin neexistuje.
Zrcadla jsou rušivým elementem
Podle Feng Shui by v ložnici neměla být žádná zrcadla. Odrážejí totiž energie, které se pak podílí na narušení spánkového cyklu. Kromě toho jsou podle Feng Shui zrcadla považována za bránu, jíž mohou vstoupit duchové. Můžete se nad tím pochybovačně pousmát, ale faktem zůstává, že pokud už v ložnici nějaké zrcadlo je, neměli byste na něj z postele vidět. Podprahově to totiž narušuje pocit soukromí, aniž si to uvědomujete.
Zdroj: Consciousreminder