Tento papír je nezbytnou součástí prakticky jakéhokoli pečení. Zajišťuje, aby se dno pokrmu nepřilepilo na formu či plech. Také usnadňuje mytí a celkový úklid.
Pravděpodobně nikdy nikoho v kuchyni nenapadlo, že by bylo možné použít papír na pečení špatně. Jde o základní operaci a nástroj, tak je to přece jasné. Ale i on patří mezi věci, které nás mohou i po dlouhých letech užívání překvapit. Hodně hospodyň se například setkalo se spálením papíru během pečení. Na chuti cukroví je to znát, nemluvě o přilepení kousků papíru na samotný pokrm. I když někdy je problém hlavně v troubě.
Nepokládejte ho na suchý povrch
Zcela prvním krokem pro správné fungování papíru je nepokládat pečicí papír na suchý plech. Povrch nejdříve trochu navlhčete. Voda pomůže také lépe udržet teplo a všechno tak ve výsledku upečete za kratší dobu.
Tvarování pečicího papíru
Navlhčení se vám bude hodit při tvarování papíru podle formy. U plechu s vyššími okraji nebo u dortové formy se to hodí často. S trochou vody papír krásně přilne k povrchu, lépe se ohýbá a drží pozice. Ustřihněte papír tak, aby měl na každou stranu asi 3 centimetry přes dortovou formu. Formu na něj položte a skládejte ho zdola kolem dokola. Pokud se bude stále odchlipovat, použijte trochu oleje nebo másla.
Nahradí i zdobící kornout
Místo zdobicího sáčku s tryskou stačí i prostý kornoutek. Můžete ho snadno vyrobit právě z pečicího papíru. Ne každý igelitový sáček je pro tuto práci vhodný, protože některé se velmi rády trhají v nejnevhodnějších momentech. Papíry můžete dle potřeby navrstvit a udělat opravdu pevný kornout, který hravě zvládne každou ozdobu.
Zdravější pokrmy a méně tuku
Krom zmíněných praktických výhod přináší pečicí papír i některé zdravotní. Plech s papírem totiž není třeba vymazat tukem, příprava jídla je tak o hodně zdravější. Kromě toho tento druh papíru zabraňuje uvolňování rakovinotvorných látek zvaných akrylamidy. K tomu dochází právě při pečení všech surovin s obsahem sacharidů. Týká se to tedy například brambor.
Zdroj: Tudasfaja