Obzvláště dnes je téma dezinfikování povrchů a věcí velmi populární. Z důvodu pandemie koronaviru se lidé uchylují k čištění a dezinfikování svých domovů častěji než v minulosti. Ale i tak se mnoho lidí dopouští chyb a zapomíná, že je nutné před použitím dezinfikovat také některé balené i nebalené potraviny.
Podle různých výzkumů vejce dezinfikuje pouze třetina nakupujících, přičemž při manipulaci s nimi hrozí mnohé onemocnění, mimo jiné salmonelóza.
Očista vajec před uložením a použitím v kuchyni
Plánujete vaječnou pomazánku nebo jen volská oka k víkendové snídani? Po koupi vajec byste se měli seznámit s pravidly jejich dezinfekce před samotným uložením a následným použitím při přípravě pokrmů, vyhnete se tak nežádoucím následkům v podobě vážných onemocnění.
Průmyslová dezinfekce vajec
Vejce produkovaná na farmách a v drůbežářských závodech se dělí na násadová a čerstvá určená k prodeji. Zatímco první jsou určena pro líhnutí kuřat, ta druhá pro prodej, přípravu pokrmů a konzumaci. Vajíčka pro komerční prodej jsou po snášce dopravována pomocí dopravního pásu do třídírny, kde jsou rozdělena podle velikosti nebo jiných kritérií a zabalena do obalů.
V některých provozech jsou tato vejce dezinfikována dvakrát, během třídění a před zabalením, v některých závodech probíhá očista pouze jednou. Toto ošetření chrání vajíčko před mikroby.
Zákaz formaldehydu
V minulosti se pro dezinfekci komerčně produkovaných vajec používal formaldehyd, což je prudce jedovatá látka negativně ovlivňující zdraví a znečišťující životní prostředí. V dnešní době se proto k dezinfekci používají jiné typy látek, především bezpečné dezinfekce na bázi kyselin.
Veškeré tyto výrobní postupy jsou nutné pro zajištění bezpečí konzumentů, vejce se však mohou kontaminovat při přepravě nebo uskladnění v obchodě, je proto nutná ještě patřičná očista vajec doma před uložením do chladničky.
Jak dezinfikovat vejce v domácím prostředí
Běžně kupovaná vejce lze doma ošetřit za použití jedlé sody, octa a peroxidu vodíku (6 %). Připravte si proto roztok z 1 litru vody a 20 g jedlé sody. Vajíčka prohlédněte, zda nejsou prasklá nebo poškozená, namočte do roztoku na 20 minut.
Pro octový roztok smíchejte 1 litr vody a lžičku octa a uložte vejce do tohoto roztoku na 10 minut. Po lázni je potřete peroxidem vodíku, opláchněte vodou, osušte a uložte do chladničky. Obdobně postupujte i s domácími vajíčky, která mohou být znečištěná ještě od hlíny, trávy či jiných nečistot.