Světové kapacity v oblasti psychologie mají užitečné rady, jak udržet své duševní zdraví během těžkého období pandemie. Budete překvapeni, jaké maličkosti vám pomohou.
Světová pandemie koronaviru hýbe společností již více než rok. To se podepisuje nejen na ekonomice celého světa, ale také na psychice každého z nás. Prozradíme vám užitečné rady odborníků, jak udržet pozitivní mysl a celkové duševní zdraví i v tomto těžkém období.
Koronavirus hýbe psychikou každého z nás
Již více než rok se potýkáme s problémy, které jsou spojené s celosvětovým virovým onemocněním Covid-19. Díky této pandemii se naše životy mění v mnoha směrech. Největší strachy zažíváme především:
- strach o zdraví rodiny
- pochybnosti o vlastním zdraví
- strach o udržení zaměstnání
- finanční problémy
- nedobrovolná změna životního stylu
Všechny tyto aspekty mění životy každého z nás. V prvních týdnech či měsících si nikdo z nás nejspíš neuvědomoval, jak moc se naše životy změní a v jakém rozsahu tyto změny pohnou s naší duševní stránkou. Je ale pochopitelné, že při takovém množství strachů nikdo z nás nemůže zůstat v naprostém klidu.
Každý z nás se potýká s jinými problémy. Některé rodiny řeší existenční krizi kvůli klesající ekonomice a ztrátě zaměstnání. V takovou chvíli je i rodinná finanční krize na světě, aniž by se dalo takovému problému předejít.
Jiní se v rodinách bojí o své blízké, o své rodiče, prarodiče nebo o další členy rodiny, kteří patří do rizikové skupiny snadno podléhající virovému onemocnění. Usínat a probouzet se každý den s pocitem strachu zákonitě musí zamávat s psychikou každého jedince.
Další velkou změnou je samotný životní styl v izolaci
Velkým aspektem, proč se potýkáme s tolika psychickými problémy, je samotná izolace a nedobrovolná změna životního stylu. Mnohem více času z ničeho nic trávíme doma, jen s rodinou a péčí o své děti. Zavřené kavárny a restaurace nás izolují od standardního denního ruchu a společenského života.
Vědci zkoumají, jak se chovají i psychicky silní jedinci v takových nepříznivých životních situacích. Díky tomuto výzkumu se můžete inspirovat, jak snížit šance na možné psychické problémy právě v období pandemie Covid-19.
Udržujte si v životě základní společenský život a aktivitu
Základem každého duševního zdraví je ponechat si alespoň část společenského života. Díky dnešní online době si tak můžete naplánovat videohovory se svými kolegy z práce (při kterých nemusíte nutně řešit pouze práci, ale ale také typická témata, která jinak řešíte při pauze v práci). Stejným online způsobem si můžete dát šálek kávy se svou kamarádkou nebo se známými, které jinak potkáváte při hodině jógy.
Nezbytnou součástí pro psychickou vyrovnanost je udržení svých každodenních návyků i celkové aktivity. To, že jste většinu dne doma, není přece důvod k poklesu vaší aktivity. Pokud jste byli zvyklí udržovat svou sportovní aktivitu ve fitness centru, vyměňte tuto aktivitu za domácí cvičení nebo procházku v přírodě. Stejně tak si nenechte vzít své každodenní aktivity. Udržení rytmu a nepolevit ve svých aktivitách je jedním z nejdůležitějších bodů pro duševní zdraví.
Vědci také radí, abyste omezili přísun denních zpráv z médií. Samozřejmě, že se média vysloveně hemží samou špatnou zprávou z oblasti pandemie. Vám stačí si jednou denně přečíst základní aktuální novinky, které se týkají například opatřeních. Více určitě nepotřebujete a vašemu pozitivnímu přístupu by rozhodně takové zprávy nepomohly.
Přijměte své pozitivní i negativní emoce
Emocionálně a psychicky silní lidé si dovolí cítit všechny druhy emocí. Pokud jste tedy smutní nebo ve stresu, vyjádřete i takto pesimistické emoce. Jedině vyjádřením ze sebe takové emoce dostanete. Držením emocí uvnitř funguje vaše psychika jako tlakový hrnec, který nedokáže příliš dlouho udržet celkový tlak stresu.