Čistý záchod je jedním ze základních předpokladů pro zdraví celé rodiny. Péče o něj je častokrát povinností, která je ze všech úklidových prací nejméně oblíbená. Usnadnit ji lze hned několika způsoby.
Pryč s mikroby pod okrajem
Ačkoliv se řada z nás chlácholí pravým opakem, čistota na první pohled automaticky neznamená, že se v daných místech nenacházejí bakterie, viry a další choroboplodné zárodky. Právě žlábek pod okrajem toalety je pro tyto nevítané hosty ideálním útočištěm. Šíří se pak při každém spláchnutí, kdy voda tyto patogeny přenese do nejbližšího okolí.
Drobné kapičky plné těchto patogenů se následně usadí na okolních stěnách, nábytku, případně i ručnících. Pokud je koupena spojena se záchodem, je pravděpodobné, že se zanedlouho budou nacházet také na zubních kartáčcích.
Co s tím? Je to snadné – stačí do tohoto žlábku pravidelně aplikovat dezinfekční přípravek. Kromě chemikálií zahubí nepříjemné bakterie také roztok s obyčejným octem, který je ideální volbou pro udržení čistoty pro ty z nás, kteří se snaží myslet na přírodu.
Zářivý vnější povrch
Zapomeňte na ruční drhnutí – i bez něj může vaše toaleta zářit čistotou. Trik spočívá ve využití lahve s rozprašovačem. Do ní můžete přidat roztok na bázi alkoholu či směs s již zmíněným octem.
Pro dlouhodobé udržení čistoty postačí několikrát týdně (3-4krát) nastříkat přípravek na povrch toalety. Chvíli jej nechejte působit a poté otřete papírovým ubrouskem či toaletním papírem.
Další součástí toalety, jíž by měla být věnována dostatečná pozornost, je splachovací tlačítko. Právě na něm se udržuje druhé nejvyšší množství bakterií. Proto naneste dezinfekční přípravek i na ně. Otírat jej lze také vlhčenými ubrousky s obsahem alkoholu. Ty však v žádném případě nesplachujte do toalety – mohly by ji ucpat.
Zatočte s nepříjemnými usazeninami v nádrži – pomůže zubní pasta
Také nádrž na vodu se může stát rájem pro bakterie. S jejími útrobami za běžných okolností nepřicházíme vůbec do styku, přesto (anebo proto?) bychom měli dbát o to, abychom zabránili vzniku povlaku plného patogenů.
Za tímto účelem nám pomůže obyčejná zubní pasta. Nejlepších účinků pak dosahuje ta levná s pronikavým aroma. Veškerý její obsah vymačkejte do útrob nádoby. Tu následně uzavřete. Kromě toho, že se zbavíte bakterií, které se v těchto prostorech usadily, provoní každé spláchnutí celou místnost mentolem.
Nepříjemný vodní kámen – co s ním?
Vodní kámen s sebou přináší řadu zdravotních rizik. V této vrstvě, jež může nepříjemně páchnout, se usazuje velké množství bakterií. Možností, jak si s tímto problémem poradit, existuje celá řada.
Stále populárnějším čisticím přípravkem Cola. Kromě toho, že navrátí ztracený lesk šperkům či mincím, si poradí i s vodním kamenem. Tajemstvím účinnosti tohoto populárního nápoje je obsah kyseliny fosforečné a citronové. Aby došlo k úplnému odstranění vodního kamene, nalijte ji do mísy a ponechejte ji tam po dobu 8-12 hodin. Poté tuto sladkou tekutinu spláchněte a povrch zlehka očistěte kartáčem.
Kromě populární limonády si s vodním kamenem poradí také jedlá soda – prášek známý svou multifunkčností. A to nejlépe v kombinaci s octem. Smícháním těchto dvou běžně dostupných přípravků získáte účinný pěnivý roztok, který si poradí jak se samotným kamenem, tak i s bakteriemi. Směs naneste na požadované místo a nechejte působit přibližně hodinu. Poté opláchněte vodou.
Kyselinu citronovou, jež byla zmíněna ve spojitosti s Colou, můžete využít i samostatně. Stejně jako směs jedlé sody s octem je i tento krystalický prášek biologicky odbouratelný. Směs vytvoříte smícháním 4 lžic kyseliny citronové s půllitrem horké (ovšem ne vroucí) vody. Po vlití do záchodové mísy ji nechejte cca hodinu působit, poté postižené místo vydrhněte kartáčem. Při manipulaci s touto kyselinou využijte jednorázových rukavic, při přímém kontaktu s pokožkou může dojít k vyrážkám, objevit se mohou i další nepříjemné zdravotní problémy.