Pandemie koronaviru nás provází celý tento rok. Ač výzkumy postupují, stále lidstvo nezná plně účinný lék. Avšak stejně tak, jako je tomu u běžné chřipky, existují vitamíny, kterými můžeme podpořit imunitu či usnadnit průběh nemoci.
Vitamín A
Vitamín A chrání dýchací cesty před infekcemi, zkracuje dobu zotavení a celkově podporuje imunitu. Zařaďte proto do svého jídelníčku mrkev, sladké brambory, špenát, brokolici, kapustu, dýni, římský salát, sýry, tuky, ryby, vejce, játra, řepu, červenou papriku, pažitku, mango nebo meruňky.
Vitamin C
Jedním ze základů je vitamín C. Způsobuje tvorbu protilátek, které podporují obranyschopnost těla proti bakteriím a virům, zpomaluje proces stárnutí a minimalizuje riziko srdečních a nádorových onemocnění.
Vitamín C doplníte konzumací petržele, papriky, kapusty, kedlubny, brokolice, zelí, květáku, špenátu, čekanky, zelených fazolek, ředkviček, hlávkového salátu, rajčat, šípku, černého rybízu, jahod, kiwi, grapefruitu, citronu, pomeranče nebo malin.
Vitamin D
Vitamin D ovlivňuje produkci bílkovin, které ničí viry, bakterie a patogeny. Jeho adekvátní úroveň v těle zlepšuje imunitu, která chrání organismus před nemocemi. Mimo to vitamín D zlepšuje kvalitu kostí a ovlivňuje pro tělo prospěšné minerály. Vitamín D nalezneme ve vejcích, mléce, rybách, kuřatech, mléčných výrobcích i houbách.
Doplňte probiotika i prebiotika
Probiotika, neboli živé kultury, příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, čímž zlepšují její rovnováhu. Kromě mléčných výrobků se vyskytují v okurce, řepě, zelí, masu či tempehu. Prebiotika jsou nestravitelnou složkou potravin, která podporuje růst a aktivitu střevní mikloflóry. Jejich bohatým zdrojem je pampeliška, kořen čekanky, topinambur, česnek, pórek nebo cibule.
Střevní mikroflóra ovlivňuje celkovou rovnováhu těla, bez které by správně nefungovala ani imunita. Zařadit tyto potraviny do jídelníčku by tak mělo být v současné době samozřejmostí.
Strava doby koronavirové
Jídlo je hnacím motorem lidského těla, který organismus potřebuje. Kromě látek, které tělo potřebuje, však obsahuje i látky škodlivé, které imunitě a organismu neprospívají. Stejně tak, jako držíme dietu v případě střevních obtíží, měli bychom myslet na správný jídelníček jak v období chřipky, tak v době současné pandemie.
- Imunitní systém oslabuje přílišná konzumace soli, smažených jídel, masa i sycených nápojů.
- Nadměrná konzumace alkoholu oslabuje imunitní systém, proto jej (alespoň v současné době) omezte.
- Nejlepším zdrojem vitamínů a tělu prospěšných látek je ovoce, proto jej nezapomeňte zařadit do jídelníčku.
- Nezapomínejte na hydrataci a dodržujte zdravý pitný režim, který doporučuje alespoň dva litry čisté vody denně.
Konzumace výše uvedených potravin může pomoci i v „obyčejném“ období chřipek. Nezapomeňte tak do svého jídelníčku zařadit co nejvíce ovoce, zeleniny a ryb. Naopak se raději vyhýbejte soli, cukru i časté konzumaci tučného masa.