Nepříjemným pocitům pálení v intimních oblastech se v průběhu svého života nevyhne velké množství žen. Většinou se jedná o dva typy infekce a to vaginální a močových cest. Zjistěte, jaké jsou jejich příčiny a jak se s nimi vypořádat.
Vaginální infekce
Jedná se o nejčastěji se objevující typ infekce ženského rozmnožovacího systému. Její příčinou bývá mikrobiologická nerovnováha. Ta může vzniknout na základě různých problémů, mezi ty nejběžnější patří nedostatek vaginálních bakterií – tzv. laktobacilů. Právě ty se významně podílí na správném pH prostředí pochvy. Jeho hodnota se běžně pohybuje v rozmezí 3,8 až 4,2.
Za normálního stavu dochází k průběžnému zvlhčování vaginální stěny sekretem bělavé barvy obsahujícím okolo 5 typů kyseliny mléčné. Ta je produkována laktobacily, které tak představují přirozenou poševní mikroflóru. Dojde-li k jejich nedostatku, pH vaginálního prostředí se zvýší, což může mít za následek narušení přirozených obranných systémů sliznice.
Typy vaginální infekce – jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Vaginální infekce bývá ve většině případech bakteriálního, nebo plísňového typu. Další možnou příčinou může být také parazit – prvok jménem bičenka poševní. Tento drobný organismus způsobuje trichomoniázu – infekční onemocnění přenášené pohlavním stykem. Jaké jsou mezi těmito typy infekce rozdíly?
Průvodním jevem infekce způsobené bakteriemi je výtok bělavé či šedivé barvy, který se objevuje zpravidla ve větším množství. Bývá doprovázen nepříjemným zápachem, svěděním a pálením. Ne vždy se však přítomnost bakterií projeví – až u poloviny žen, jejichž vaginální mikroflóra je doplněna o tyto nevítané hosty, nedojde k infekci.
Infekce způsobená plísněmi, taktéž označovaná jako vaginální mykóza, se projevuje silným pálením a svěděním. Stejně jako infekce bakteriální, bývá i mykóza doprovázena výtoky světlé barvy, objevují se i bílé povlaky na poševní stěně.
Poslední z nejčastějších příčin bývá trichomoniáza – pohlavně přenosná choroba způsobená již zmíněnou bičenkou poševním – prvokem množícím se ve vnitřní oblasti pohlavních orgánů i v močové trubici. Projevuje se svěděním, pálením, bolestivým močením či nažloutlým a pěnivým výtokem. Kromě pohlavního styku může dojít k přenosu bičenky prostřednictvím vaginálního sekretu či v rámci kontaktu s plochami či předměty, jež přišly do styku s infikovanou močí.
Infekce močových cest
Příčinou této infekce jsou patogeny (především v podobě bakterií) v oblasti močových cest – zejména v blízkosti svěrače močového měchýře. Tato část za běžných okolností představuje zcela sterilní prostředí. V případě výskytu bakterií či jiných mikroorganismů může dojít až k přímému zanesení močové trubice.
Do těchto míst proniknou patogeny nejčastěji směrem zvenčí, tedy průnikem do močové trubice jejím koncem. Nejčastější příčinou bývá blízkost s konečníkem, který bývá nejčastějším zdrojem bakterií v této oblasti. Nejčastější příčinou vzniku infekce bývá až v 90 % případů bakterie Escherichia coli běžně se vyskytující v tlustém střevu.
Příznaky
Mezi nejčastější průvodní jevy infekce močových cest patří problémy s močením, které se mohou projevovat svěděním či pálením, neustálá potřeba chodit na malou či samovolný únik moči. Objevit se může také netypický zápach moči, bolest v podbřišku nebo bederní části, horečky, nevolnost, zvracení či bolest břicha.
Prevence
Aby bylo riziko vzniku obou zmíněných typů infekcí co nejnižší, je třeba dbát na správnou hygienu intimních partií. Důležitý je taktéž pitný režim, vhodné je do něj zařadit brusinkový džus či čaje s močopudnými účinky. Infekcím lze zabránit také močením po pohlavním styku.