V posledních letech se počet sebevražd celosvětově zvyšuje až o 30 procent. Česká republika bohužel z tohoto neveselého trendu nijak nevybočuje.
Možná se vám zdá, že toto téma není tak palčivé, jak se snažíme napsat, ale skutečností je, že každý den v naší zemi ukončí svůj život vlastním přičiněním 3–4 lidé. Teď si jistě někteří říkáte, že za to může covid, karanténa a omezení. Ne. Tento trend se neobjevil až s příchodem pandemie. Je dlouhodobý a vyvíjí se tak už několik desetiletí. V tomto článku se pokusíme odkrýt hlavní signály, které mohou ukazovat, že dotyčný přemýšlí o sebevraždě, popsal je psycholog Timothy J. Legg.
Beze mě budete v pohodě, chci být sám
Pocit, že je pro druhé přítěží, izolace od okolního světa i od svých zájmů. Někdy to přijde náhle v řádu dní a někdy se to zhoršuje pomalu. Problém je, že obojí lze snadno podcenit. V prvním případě si lidé v jeho okolí říkají, že prostě nemá náladu a že je to občas normální. V druhém případě jsou změny velmi pomalé. Okolí je v podstatě ani nepostřehne a najednou se lidé diví, že toho člověka už dlouho neviděli. V zaměstnání může dotyčný projevovat více stresu, nebo naopak lhostejnost a apatii.
Chronická bolest a hledání prostředků proti ní
Lidé, kteří trpí chronickou bolestí, mívají občas prudké pocity beznaděje, kdy si myslí, že jejich bolest nikoho nezajímá a nikdo jim ani nechce pomoci. V takových případech často hledají prostředky, které mají bolest utlumit. Nebývá výjimkou, že takový člověk chodí hned k několika lékařům a nechává si předepisovat silná analgetika nebo hypnotika. To je vyloženě alarmující hlavně v případě, kdy lékaři mluví o psychosomatice. Pokud tedy narazíte na velké zásoby léků z těchto skupin, měli byste něco podniknout.
Nálada jak na houpačce a podezřelý zájem o zbraně
Občas si někdo z těchto lidí koupí zbraň. Jen tak pro všechny případy. Tedy alespoň to tvrdí. Pokud o tomto záměru nikdy nahlas neuvažoval, mělo by to vzbudit podezření. Lidé, kteří cítí beznaděj, mají emoce „vyšponované“ na maximum. Lítají ode zdi ke zdi. V jednu chvíli se smějí a během minuty jsou schopni prohodit židli oknem. A to i v situaci, kdy ostatní vůbec nechápou, co se děje a proč mají takový vztek. Do takového stavu se dostane i střízlivý člověk, který nevypil ani kapku alkoholu.
Poruchy spánku a avízo o konci
Poruchy spánkového rytmu bez zjevné příčiny bývají často jedním z hlavních příznaků deprese. Vyložené volání o pomoc je situace, kdy se člověk začne zmiňovat o svém blízkém konci. Je těžké rozeznat, zda se jedná jen o citové vyděračství, nebo jestli je jeho úmysl skutečný. Vždycky je ale lepší tato sebevražedná avíza brát vážně a obrátit se na odbornou pomoc. Platí to i pro případy, kdy máte vážné podezření, že se vás dotyčný snaží jen zmanipulovat a citově vydírat.
Zdroj: Healthline