Přes den mají lidé, především ti zaměstnaní, často málo času na to, aby se zastavili, v klidu se najedli a načerpali potřebnou energii. Dnešní doba je navíc poznamenaná stresem, který nás provází téměř na každém kroku.
Člověk, který má rodinu, navíc přijde z práce domů a typicky ho čeká další řada povinností, od vaření, přes učení se s dětmi, úklid, hygienu a další. Není tedy divu, že když později večer konečně nastane klid, zaměří se pozornost takového člověka na ledničku, protože si může konečně nerušeně vychutnat jídlo a odpočinout si.
Pokud se však z výše uvedeného stane pravidelný zvyk, je obvykle zaděláno na potíže, protože vydatné jídlo později večer znamená nejen ukládání přebytečných kalorií v tuku, ale často také problémy s usnutím a následnou sníženou kvalitu spánku. Daná osoba se tak začne točit v kruhu a není úplně lehké z něj opět vyskočit.
Jedinou cestou je účinně takový zvyk změnit. Není to jednoduché, ale pokud se budete řídit níže uvedenými radami, určitě to zvládnete. Doporučení se týkají zejména
- zásad, jak večer jíst, a také
- vhodných aktivit.
Večerní jídlo si rozložte
Výživoví poradci často trvají na tom, že jíst večer po určité hodině už není zdravé. Problém však je, když teprve tehdy začínají vaše povinnosti a není reálné, abyste takové časy dodrželi. Zkuste se na to tolik nesoustředit, ať vás to dodatečně nestresuje, a dejte si nejprve lehkou svačinu, ideálně například tvaroh nebo jogurt. Až po nějaké době, například za hodinu, si dopřejte lehkou večeři, například maso se zeleninou.
Jen se na večer vyhněte těžkým pokrmům, zejména mastným, smaženým a podobně. Naučte rodinu, že když si sednete k večernímu jídlu, nebudou vás zásadně rušit. Jezte v klidu a pomalu.
Poslední večerní tečka
Pokud to máte nastaveno tak, že po jídle máte neovladatelnou chuť na sladké, kousek si dopřejte, ale opravdu v malém množství. Je třeba myslet na to, čeho chcete dosáhnout. Před spaním si můžete dát například ještě sklenici kefíru.
Jděte se projít
Udělejte si čas nejen na klidnou večeři, ale také na procházku, ideálně o samotě. Soustřeďte se na správné dýchání a nasaďte pravidelné tempo. Uvidíte, jak vás večerní vycházka příjemně unaví a bude se vám pak snadněji usínat a lépe spát.
Nevyhýbejte se večerní zábavě
Pokud máte možnost, běžte se bavit, najděte si klidně i koníčka, kterému se budete věnovat pravidelně ve večerních hodinách, například jednou týdně. I to, že se budete soustředit na jinou činnost, vám totiž pomůže nemyslet na jídlo.
Přelstěte žaludek a běžte spát dříve
Zkuste začít chodit spát o něco dříve. Žaludek už by vás trápit neměl, když jste například vypili onu výše zmiňovanou sklenici kefíru. Navíc, když ležíte, je už náročnější vstát a jít do kuchyně, abyste si vzali jídlo, než když se ještě pohybujete po bytě. Pokud vás přesto přepadnou chutě, zkuste se soustředit například na film, audioknihu nebo sociální sítě, abyste odvedli pozornost od jídla.