Po spuštění očkování proti COVID-19 již bylo naočkováno několik lidí. Po očkování se doporučuje zůstat nějakou dobu v čekárně, kdyby se objevily nějaké nepřiměřené reakce těla na vakcínu. Zjistěte, jaké vedlejší účinky už se u lidí po vakcinaci projevili.
Nejčastější nežádoucí reakce těla na podanou vakcínu
Vakcína už se u nás podává tři týdny. Nejčastěji si lidé, kteří již byli naočkováni vakcínou proti COVID-19 stěžují na zarudnutí kůže v místě vpichu nebo problémy, které se podobají průběhu virózy. Takovým příkladem může být teplota, průjem či kašel.
Objevit se na těle může i vyrážka. Jedná se tedy o nežádoucí účinky mírného stupně. Všechny tyto projevy během několika dní odezní. Všechny tyto komplikace jsou pro člověka nepříjemné, ale nepřevyšují nepříjemnosti, které může onemocnění COVID-19 způsobit.
Ostatní nežádoucí účinky
Mezi další nežádoucí účinky, které byly během vakcinace zjištěny, patří tyto komplikace:
- nespavost
- malátnost
- bolest v končetině
Nicméně tyto vedlejší účinky jsou známy pouze u několika lidí, kteří již prošli první vakcínou a opět brzy odezní, jedná se o chvilkový stav člověka.
Podání vakcíny COVID-19
Jako první u nás vakcinací prošli lidé z první linie, kteří jsou onemocněním COVID-19 více ohrožení. Spolu s nimi dostali možnost naočkovat se také lidé z domovů pro seniory a již byla zpuštěna i registrace pro seniory nad 80 let. Senioři dostali při vakcinaci přednost, protože je virus ohrožuje spolu se zdravotníky nejvíce.
Naočkováno bylo i několik lidí, kteří již COVID-19 prodělali. Žádné nežádoucí účinky způsobené očkováním člověka, který již nemoc prodělal, se nenaskytly, proto se předpokládá, že pro ně bude vakcína stejně prospěšná, jako pro lidi, kteří nemocí ještě neprošli. Zatím není známo, zda bude možné touto vakcínou očkovat i děti, jedná se o předmět další studie.
Vliv mutace viru na účinnost vakcíny
To, že viry mutují je naprosto běžná věc. Některé mutují rychleji, jiným to trvá déle. Známe onemocnění, pro která jsou očkovací látky stále stejné a fungují. Je tomu tak například u spalniček. Na druhou stranu u nemoci jako je chřipka, která každoročně mutuje, je třeba každoročně upravovat složení vakcíny tak, aby byla účinná.
Jednoznačná odpověď zatím neexistuje, nicméně vědci předpokládají, že tato vakcína bude účinná i po její mutaci. Je to otázka, na kterou se nyní vědci budou zaměřovat.