Mnohým z nás se to může zdát nereálné, ale až na drobné odlišnosti se většina partnerských vztahů vyvíjí vždy stejným způsobem. Podle jednoduchého seznamu si můžete určit, v jaké fázi vztahu se momentálně nacházíte a co Vás čeká dál.
Převážná většina vztahů se vyvíjí naprosto stejným způsobem. V každém vztahu existují určité body, kterým se zkrátka nikdo nevyhne. Dokážeme podle nich rozpoznat, která láska je skutečná a kdy se jedná jen o takzvaný úlet. Během našeho života si běžně klademe otázky, jako třeba kdy nás čeká pravá láska, kdy je nejvyšší čas založit rodinu nebo naopak kdy je čas ze vztahu odejít a poohlédnout se jinde. Pojďme se podívat, jak tedy vypadá vývoj partnerského vztahu.
Jak se naučit umění partnerského soužití
Zdá se to tak jednoduché. Zamilujte se, vdejte se, poroďte děti a žijte. V reálném životě to ale mnohdy takto nefunguje a nic neběží přesně podle toho, jak si to představujeme. Jak získat lásku a udržet si partnerský vztah se nevyučuje na žádné střední ani vysoké škole. Kde tedy k těmto poznatkům dojít? Je to jednodušší, než se na první pohled zdá. To, jak milovat jiného člověka a jak funguje partnerský vztah, se učíme od svých rodičů.
Pokud měli naši rodiče harmonický vztah plný lásky, zpravidla si tento rodinný model osvojíme a aplikujeme ho ve svém vlastním partnerském životě. Bohužel, pokud tomu tak nebylo, ve většině případů si přinášíme do vlastního vztahu i špatné návyky, jako jsou hádky, konflikty nebo třeba násilí. Velký vliv na nás mají také média, a to převážně celovečerní filmy. Z tohoto důvodu býváme často v realitě zklamáni, protože skutečné partnerství neprobíhá stejně jako na filmovém plátně.
Jednoduchý scénář, kterého se láska drží
Na prvním místě je přitažlivost. Ta ze začátku postupně roste, a to velmi rychle. Následuje zamilování. Tato fáze je charakterizována tvorbou iluzí a mylných představ o našem partnerovi. V tomto období se zdá všechno perfektní a bezproblémové. Partneři usilují o to, aby spolu trávili co nejvíce volného času. Po tomto období dochází k takzvané adaptaci. Iluze ze vztahu postupně mizí a my si začínáme přiznávat, jaký bude další vztah a soužití s naším partnerem.
Následuje doba očekávání, kdy ještě stále věříme, že se partner přizpůsobí našim představám, a proto je tato fáze vztahu obvykle následována fází zklamání. Toto období je charakteristické velmi častým výskytem hádek. Vztah poté dosáhne svého vrcholu, jeden z páru začíná nabývat přesvědčení, že společný život není možný. Dochází ke ztrátě vzájemného porozumění a mezi partnery začíná vznikat pomyslná propast. Po této fázi často přichází konec vztahu.
Zdroj: Econet