Kůže je největší orgán, který nás chrání před vnějšími škodlivými vlivy. Například nás chrání před různými infekcemi, chemikáliemi, třením, ale i škodlivými UV paprsky. Její stav a vzhled nám proto mohou hodně povědět o tom, co se děje uvnitř našeho těla a zda se neděje něco špatného.
Možné příznaky a co mohou znamenat
Na naší kůži se může projevit hned několik poměrně nápadných změn, které mohou signalizovat onemocnění, nedostatek živin nebo jiné problémy. Mezi nejčastější příznaky patří:
- Změna barvy kůže.
- Extrémní suchost a loupání.
- Otoky a tmavé kruhy pod očima.
- Praskání žilek, hlavně oblasti obličeje.
Barva kůže a její náhlé nebo nezdravě vypadající změny vás mohou včas upozornit na problémy vašeho těla. Nažloutlá kůže značí problémy s močovým systémem a játry, vybledlá kůže může značit anémii. Zemitý šedohnědý odstín kůže je spojen s problémy systémového charakteru nebo rakovinou.
Extrémně vysušená pokožka a její loupání nejsou příjemné. Pokud je vaše pokožka vysušená a loupe se, může to být výsledkem dehydratace agresivní kosmetikou, nedostatkem vitamínu A, E nebo D, nebo také dlouhodobého tření o oděv, například dlouhodobým nošením nepadnoucí masky.
Otoky a tmavé kruhy pod očima mohou být důsledkem nadměrné konzumace přeslazených, mastných, překořeněných nebo přeslazených jídel. Ovšem tmavé kruhy mohou také signalizovat špatnou nebo sníženou činnost štítné žlázy nebo ledvin.
Praskání žilek také není příjemnou záležitostí. K jejich prasknutí dojde kvůli tomu, že došlo ke snížení jejich elasticity. Elasticita může být způsobena nedostatkem vitamínu C, ale také užíváním agresivní kosmetiky a geneticky.
Další změny na kůži, co je způsobuje a co mohou znamenat
Mezi další změny na kůži patří tvorba tmavých nebo světlých skvrn. Tyto skvrny naznačují problémy s tvorbou nebo distribucí melaninu, ale také mohou značit hormonální nerovnováhu. Zarudnutí kůže a její svědění mohou být známkou kožních onemocnění jako je například dermatitida, růžovka nebo akutní alergická reakce.
Pokud se u vás objevují tyto příznaky rozhodně neotálejte a navštivte svého lékaře. Ten stanoví diagnózu nebo vás pošle k dermatologovi či jinému specialistovi. Rychlé a pečlivé vyšetření a stanovení diagnózy vám mohou pomoci zvládat příznaky mnohem lépe a můžete tak zabránit i sekundární infekci z důvodu oslabení kůže.