Zpočátku jde jen o kosmetický problém. Pokud však patám nevěnujete dostatečnou pozornost, můžete dospět do stadia, kdy vám vaše paty budou působit i bolest a budou nepříjemně svědit.
Paty jsou velmi namáhanou částí našeho těla. Působení silného tlaku a suchá pokožka často vedou ke vzniku prasklin na patách. Ty se mohou prohlubovat. Tělo se snaží praskliny zaléčit, a na patě tak vytváří další vrstvy kůže, které jsou suché, tvrdé a opět snadněji praskají. Výsledkem mohou být silné bolesti při chůzi i nepříjemné svědění, říká lékařka Debra Sullivan.
Obezita, dlouhé stání i nevhodná obuv
Příčin vzniku popraskaných pat je několik. Náchylnější k tomuto problému jsou obézní a starší lidé. Nejčastější příčinou je špatná hydratace kůže. Kůže na patách má relativně málo potních žláz a nedostatečnou elasticitu, je tedy k vysychání a popraskání velmi náchylná. Také nedostatek minerálů a vitamínů, zejména železa a zinku, mohou k tomuto problému přispět.
Dlouhé stání a otevřená obuv pak jen přispívají ke zhoršování problémů. Pokud v létě nosíte sandály nebo pantofle s otevřenou patou, nezapomeňte o pokožku pat pravidelně pečovat. Náchylnější k problémům pak budou lidé s kožními problémy, jako je ekzém či lupénka, ale i lidé s cukrovkou a onemocněním štítné žlázy, kdy jsou narušené hojivé procesy v těle.
Hluboké praskliny jsou náchylné k bakteriální infekci
V počátečních fázích můžete pociťovat pouze napjatost kůže na patách. Na dotek bude kůže sušší, ale ještě ne popraskaná. Toto je chvíle, kdy byste měli rychle zakročit a zabránit dalšímu zhoršení. Později se vrstva suché kůže zvětšuje a vznikají nepříjemné praskliny. Ty mohou být velmi hluboké a snadno se do nich dostane bakteriální infekce, což je nepříjemná komplikace.
Abyste předešli těmto problémům, je potřeba zahájit pravidelnou péči o svá chodidla. Můžete se obrátit na zkušenou pedikérku, ale mnohé zvládnete bez problémů doma s pomocí přírodních prostředků. Po každé sprše nebo koupeli si paty natřete hydratačním krémem, voda totiž pokožku vysušuje a sama o sobě přispívá ke zhoršení problému.
Domácí lázeň, která pokožku dlouhodobě hydratuje
Připravte si domácí lázeň. Do lavórku napusťte příjemně teplou vodu a rozmíchejte v ní jednu lžíci soli, lžíci citronové šťávy, lžíci glycerinu a lžičku růžové vody. Nechte nohy ve vodě odpočívat alespoň 15 minut. Poté si vezměte pemzu nebo pilník na paty a suchou pokožku z pat i boků vydrhněte. Poté si připravte směs z jedné lžíce glycerinu, lžíce citronové šťávy a lžičky růžové vody. Vetřete tuto směs do chodidel a dejte si ponožky. Můžete nechat působit i přes noc.
Tato směs výborně a dlouhodobě hydratuje pokožku. Růžová voda má čisticí, protizánětlivé a zklidňující účinky. Změkčuje, tonizuje, vyživuje a hydratuje podrážděnou pokožku. Glycerin také silně hydratuje pokožku a dokáže v ní vlhkost udržet po dlouhou dobu. Citronová šťáva zase dodá vitamíny a má také antiseptické účinky. Dopřávejte si tuto lázeň pravidelně a uvidíte, že suché paty se stanou minulostí.
Zdroj: Healthline