Některé lidi poutá k pokojovým rostlinám citové pouto. Rostliny se mohou stát tichými společníky, kteří si vás vyslechnou a nesoudí vás. A tak je zklamáním, když jednoho dne zjistíme, že naši zelení kamarádí melou z posledního. Dobrou zprávou ale je, že nemusíte předčasně truchlit. Existuje několik způsobů, díky nimž můžete rostliny ještě zachránit.
Vyměňte ozdobné nebo kovové květináče za „zdravější“
Pokud vaše rostlina těžko dýchá, může to být proto, že jste si vybrali krásu nad praktičností a vložili jste ji do špatného druhu květináče. Každá květina potřebuje zdravé prostředí, aby se jí dařilo a mohla růst a kvést. Takže pokud je vaše rostlina v kovovém květináči nebo v pěkném ozdobném květináči bez drenážních otvorů, musíte ji z tohoto zajetí osvobodit.
Přeplněné kořeny ošetřujte ručně, uvolněte je a jemně je oddělte
Před přesazením nezapomeňte vyčistit kořeny a rozmotat je, aby mohly účinněji absorbovat vodu a živiny. Dělejte to opatrně, abyste je nepoškodili.
Zalévejte odstátou vodou
Voda z vodovodu stále obsahuje určité množství chloru a dalších chemikálií. Ty mohou vaši rostlinu zabít. Nechte vodu odstát 24 hodin před zaléváním rostliny. Čím se dá ještě zalévat? Vhodná je:
- Destilovaná voda.
- Dešťová voda.
Obě jsou mírně kyselé a přirozeně odplavují všechny chemikálie a soli, které se již nahromadily v půdě kvůli předchozímu použití vody z vodovodu.
Ořízněte všechny „mrtvé“ části
Všechny uschlé části rostliny odřízněte, ale ponechte asi 5 cm nad povrchem. Veškeré neatraktivní kousky, které na rostlině zůstaly, musí pryč. To zahrnuje scvrklé, žluté nebo hnědé listy, které nejde zachránit. Také stonky bez listů odstraňte. Všechny tyto „mrtvé“ části odřízněte pod úhlem 45 stupňů a ponechejte co nejvíce živých listů.
Používejte rozpustná hnojiva a zalévejte malým množstvím
Hnojivo dokáže zázraky: když ho používáme správně. Musíte jej používat ve správném množství a správným způsobem. Neplatí, že víc, je líp. Naopak. Příliš moc hnojiva může vaší rostlině naopak ublížit. Postupujte podle návodu na obalu hnojiva.
Odstraňte skryté košíčky v květináčích
Když si koupíte rostlinu, přesaďte ji do květináče bez plastového obalu, ve kterém jste si ji přinesli. Pokud je vaše rostlina stále v původním květináči, ve kterém jste ji koupili, doporučujeme zkontrolovat, zda v květináči nejsou nějaké plastové klece ve spodní části, protože poškozují kořeny a pravděpodobně to bude hlavní důvod, proč vaše rostlina nyní umírá.
Zbavte se škůdců jemným mytím
Kousek vaty namočte v mýdlové vodě a jemně omyjte škůdce z vaší rostliny. Pokud používáte speciální mýdlo určené pro hmyz a škůdce, budete muset postup opakovat několikrát, protože mýdla proti hmyzu se projeví pouze do vyschnutí.