Bez pračky se dnes neobejde žádná domácnost. Proto je nutné o tento domácí elektrospotřebič pečovat tak, abychom maximalizovali jeho účinnost a zajistili mu dlouhou životnost.
Nechat pračku vyschnout, vytřít buben a vyčistit násypku by měla být samozřejmost. Existují ale i věci, které byste nikdy dělat neměli, pokud nechcete o pračku přijít. Patří mezi ně i přidávání velkého množství prášku nebo přetěžování pračky.
Všeho moc škodí
Nepoužívejte přílišné množství pracího prostředku. Mnoho lidí věří, že čím více přípravku použijí, tím bude praní efektivnější, není to ale pravda. S větším množstvím přípravku se vytváří také větší množství pěny, která může blokovat odtok. Přebytečný prací prostředek může také ucpat násypku a zabránit tak proniknutí prášku k prádlu, které tak zůstane špinavé i po vyprání.
Pokud ještě nemáte prací vak na ponožky a spodní prádlo, měli byste o jeho pořízení uvažovat. Podle statistik se většina problémů s pračkou týká bubnu. Prací vak nejenže zajistí, aby se drobné předměty dostaly do filtru a ucpaly ho, ale také zabrání zachycení oblečení v bubnu. Jako bonus už nikdy nebudete muset hledat ztracené ponožky.
Filtr čistěte alespoň čtyřikrát do roka
Filtr je opravdu velmi důležitá součást pračky. Shromažďuje všechny věci, které při praní z prádla vypadnou a které do pračky nepatří – mince, šperky a další věci. Vyčistit byste ho měli alespoň čtyřikrát ročně. Pokud z pračky vychází nepříjemný zápach, nebo nepere stejně dobře jako dřív, čistěte ho ještě častěji.
Nikdy nezapínejte úplně plnou pračku
I když máte hromadu špinavého prádla, neměli byste pračku přetěžovat. Zaprvé oblečení nevytáhnete nikdy dokonale čisté, zadruhé přetěžování pračky výrazně zkracuje její životnost. Mytí jen pár kousků oblečení samozřejmě také není ideální řešení, protože tím zatěžujeme životní prostředí, proto je vhodné najít nějaký optimální střed. U bavlny a lnu naplňte pračku do tří čtvrtin, u syntetiky do poloviny a u vlny jen do třetiny.
Nevyhazujte manuál od pračky. Jsou v něm užitečné informace – například to, jaký prací prostředek je pro ni vhodný. Pokud totiž použijeme jiný, může se tvořit více pěny a tím se přístroj poškozuje. Také dejte pozor na to, kam pračku postavíte. Kde není rovná zem, bude se pračka nebezpečně třást a mohou se uvolnit ložiska nebo tlumiče.
Při zápachu pračku okamžitě vyčistěte
Zápach z bubnu je známkou toho, že jsme zanedbali péči o pračku. Jednou za čas je vhodné nechat ji prát na prázdno při vysokých teplotách a s trochou octa uvnitř, aby se vyčistil buben. Dveře pračky i násypku nechávejte otevřenou a prádlo vyjměte co nejdříve po vyprání.
Tvrdá voda zhoršuje kvalitu praní a vede k tvorbě vodního kamene. Tvrdost vody můžete zkontrolovat jednoduchým testem – naplňte lahev ze třetiny vodou a přidejte pár kapek mýdla. Zavřete víčko a protřepejte lahev. Pokud je voda mléčně zbarvená a jakoby zakalená, jedná se o tvrdou vodu. Pokud je průzračná a pěna zůstává na povrchu, máte vodu měkkou.
Zdroj: Goodhousekeeping