Trombóza patří mezi civilizační choroby, které jsou nejčastěji spojovány s nevyhovujícím stylem života. Příčinou této život ohrožující komplikace je tvorba krevních sraženin. Ty ucpávají tepny a cévy, čímž narušují průtok krve potřebný k zachování životně důležitých funkcí, mezi něž patří například okysličování životně důležitých orgánů. V řadě případů mohou vést až k úmrtí postiženého.
Toto závažné onemocnění postihuje převážně starší a další méně pohyblivé lidi. Za jeho vznikem stojí kornatění žil a tepen. K němu dochází zejména na základě úbytku pohybu – nejčastěji v případě sedavého zaměstnání. Riziko se zvyšuje také při dlouhodobé konzumaci mastných a tučných pokrmů. Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří jedinci trpící obezitou.
K ucpání žil či tepen však může výrazně přispět zvýšená srážlivost krve, tedy problém, který s životním stylem na první pohled nesouvisí. K ní nejčastěji dochází v období těhotenství či během nádorových onemocnění.
Náchylnost může zvýšit i kouření či užívání hormonální antikoncepce. Vliv na výskyt trombózy však mohou mít i genetické predispozice, významnou roli zde může hrát i v dnešní době všudypřítomný stres.
Jaké příznaky jsou u trombózy nejčastější?
- Otok končetin, nejčastěji nohou v oblasti lýtka. Na oteklých místech se objevuje výraznější zarudnutí.
- Pocit horka v blízkosti postiženého místa. Nepřirozeně zvýšenou teplotu lze v mnoha případech pocítit i ze vzdálenosti několika centimetrů od kůže.
- Výrazněji vystouplé žíly. Ty mohou připomínat žíly křečové, avšak v případě trombózy se vyskytují v rozsáhlejší podobě.
- Chronická únava. Pokud se tento příznak objeví o samotě, nemusí se automaticky jednat o trombózu. Zpozornit je třeba tehdy, pokud je doprovázený některým z výše uvedených příznaků.