Narození dítěte patří v životě ke krásným okamžikům. Péče o něj ale kolikrát bývá velmi náročná. Někdy se novopečené mamince nevyhne nepříjemný zánět prsu neboli mastitida.
Období kojení, když jde vše podle plánu, je jednou ze součástí utužování vztahu s novorozencem. Je to chvíle, kterou si miminko užívá se svou maminkou. Bohužel se někdy stane, že se zanítí mlékovody v prsu a vznikne mastitida. Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění. Jak ho lze zvládnout s pomocí domácích prostředků? Více prozradila lékařka Debra Rose Wilson.
Jak se mastitida projevuje
Pro zánět prsu je charakteristická vysoká horečka, přesahující 39 °C. Doprovází ji obvykle zimnice a stav svým způsobem připomíná chřipku. Kromě zimnice může maminka trpět bolestmi hlavy, nevolností a celkovou slabostí. V prsu se vytvoří bulka, která bývá na omak bolestivá. V jejím okolí je pak výrazně načervenalá pokožka. Mastitida je bakteriální infekce prsu. Většinou vzniká kvůli povrchovému poškození bradavky, jako je například prasklinka.
Jak se zánět prsu léčí
Vzhledem k tomu, že infekci prsu vyvolaly bakterie, je třeba nasadit antibiotika. V kojení může maminka pokračovat, případně odstříkávat mléko. To, že bere antibiotika, dítěti nevadí. I domácími prostředky lze docílit určité úlevy od bolesti. Je možné na prso přikládat teplé a studené zábaly, které pomáhají zmenšit zánět, zklidnit otok nebo bolest.
Vyzkoušejte jemnou masáž nebo listy zelí
Kromě zábalů je možné zánětem postižené prso jemně masírovat, což stimuluje krevní oběh. To pomáhá proti zánětu, mírní bolest a citlivost prsu. Naši předkové v minulosti využívali léčebné síly chlazených zelných listů, které přikládali na nemocné prso. Fungují totiž podobně jako chladivé obklady. Zelí má navíc protizánětlivé účinky.
Vsaďte na aloe vera
Není nad to mít doma aloe vera. Tato pokojová rostlina má příznivé účinky při léčbě řady zdravotních problémů. Pomáhá i při zánětu prsu. Vezmete čerstvý list aloe vera, rozříznete ho a vymačkáte z něho gel. Ten budete aplikovat přímo na postiženou oblast prsu. Necháte zaschnout a pak pokožku opláchnete vodou.
Konzumujte stroužky česneku
Česnek má přírodní antibakteriální účinky. Vyplatí se ho tedy užívat i tehdy, trpíte-li mastitidou. Je však třeba dodržet dávkování a použití. Na lačný žaludek ráno sníte 2 stroužky česneku. Lze ho smíchat s pomerančovým džusem, který mu dodá lepší chuť. Léčebná kúra trvá jeden týden.
Zdroj: Healthline, Healthline