Každá bolest je vyčerpávající, a co teprve bolest hlavy. O to víc ztěžuje život migréna, chronické nemocnění, které způsobuje bolest jen jedné části hlavy. Může způsobit navíc i nevolnost a poruchy vidění.
Jak poznat, že je to migréna?
Každou bolest hlavy nemůže ihned považovat za migrénu. Hlava vás může bolet kvůli stresu, od zubů, od unavených očí. O migrénu se jedná až v případě, kdy vám pulzuje bolest na jedné polovině hlavy. Je pravdou, že někdy migrénu můžete mít pár minut, jindy však může trvat nepřetržitě i několik dní.
První pomoc při migréně
Migrénu utěší například kofein, studený obklad na místo největší bolesti nebo lehká analgetika. Pokud jste doma a máte tu možnost, vytvořte v místnosti co největší tmu, ticho a zkuste usnout. Mnoha lidem pomáhá také relaxace – ať už ve vaně nebo při poslechu relaxační hudby.
Jaká je prevence?
Ano, doopravdy existuje způsob, jak se migrénám, a vůbec záchvatům bolesti hlavy vyvarovat. Co tedy pomůže? Pravidelná fyzická zátěž. Neznamená to, že musíte pravidelně každý třetí den dřít v posilovně! Stačí si pravidelně zajít na delší procházku, vyrazit někam na kole nebo se protáhnout doma na karimatce.
Bolesti mohou vyvolávat i určité potraviny (např. sladkosti). O lehkém dietním plánu, který nebude zahrnovat provokativní potraviny, se poraďte s lékařem. A pozor! Poslední prevencí proti bolesti hlavy je dostatečný, ne však příliš dlouhý spánek. Když spíte více, než je potřeba, může to vést k hypoglykémii a tak k bolestem hlavy.
Co dále pomůže
Bolest hlavy zaženete například dostatečným pitným režimem. Je to také jedna z prevencí! Pomoci vám může také přísun hořčíku a nebo omega-3 mastných kyselin, které najdete v semínkách, rybách. I v případě, že už hlava bolí, doporučujeme cvičit. Opět nejde o vzpírání s činkami, nýbrž o jednoduché protažený krční páteře:
- Předklon hlavy
- Úklon
- Otáčení ze strany na stranu
Obrázek: pixabay.com