Možná si zázvorový čaj dopřáváte v období chřipek a nachlazení. A děláte dobře. Zázvor si však dokáže poradit i s celou řadou jiných obtíží. Citlivé osoby by se mu ale měli vyhnout.
Zázvor je kvetoucí rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Jako lék a koření se užívá jeho podzemní část. Zázvor lze používat čerstvý a jednoduše ho můžete postrouhat na struhadle nebo užít v podobě sušeného prášku. Je příbuzný s kardamomem a kurkumou a má také podobné účinky. Jedná se o jedno z nejzdravějších koření na světě, které můžete využít při zmírnění řady tělesných neduhů, říká lékařka Maya Feller.
Dezinfikuje ústní dutinu i trávicí trakt
Má dezinfekční účinky a ty pomáhají již v ústní dutině. Při pravidelné konzumaci zázvoru můžete držet na uzdě bakterie, které jsou zodpovědné za problémy s dásněmi. Tato vlastnost se uplatní i v boji proti některým typům bakterií, jež způsobují žaludeční a střevní potíže, jako je e.coli. Poradí si i některými viry, proto je zázvorový čaj při nachlazení a viróze ideální volbou.
Silné protizánětlivé vlastnosti
Další potvrzený účinek zázvoru je jeho síla v boji proti zánětům. A to především těch v trávicím traktu. Dokáže zklidnit žaludeční sliznici a pomáhá i při vředových onemocněních. Zmírňuje žaludeční nevolnost, zrychluje metabolismus a snižuje obsah plynů ve střevech. Ulevuje při těhotenských i cestovních nevolnostech, ale zdá se účinný i při nevolnostech způsobených léčbou chemoterapeutiky.
Zmírňuje projevy alergií a autoimunitních zánětů
Zázvor obsahuje antihistaminika, a tak se uplatní i při mírnění projevů alergie. Zmírňuje kloubní otoky, bolesti kloubů, svalů, kostí a jiných pojivových tkání. Po sportovním výkonu a užití zázvoru bylo následující den zaznamenané významné snížení bolestivosti namáhaných svalů. U osteoartrózy a revmatoidní artritidy pomáhá zázvor zmírňovat pocit ztuhlosti kloubů a vede k jejich lepší pohyblivosti.
Nadějné výsledky studií o účinku na růst rakovinných buněk
Pravidelné užívání zázvoru stimuluje krevní oběh, což má pozitivní vliv na řadu jiných tělesných procesů. Je to také silný antioxidant a pomáhá bojovat s volnými radikály, které zvyšují oxidační stres. Některé studie prokázaly i jeho vliv na zpomalování růstu některých druhů nádorových buněk. Tento účinek zatím není definitivně potvrzen, ale výsledky v tomto ohledu vypadají nadějně a byl by to další úžasný benefit této léčivé rostliny.
Kdo by se měl zázvoru vyhýbat
Zázvor má i antikoagulační účinky, mírně ředí krev. To však může být pro někoho kontraindikací. Proto by neměli zázvor užívat lidé, kteří mají předepsané léky na ředění krve. Vyhýbat by se mu měly také ženy před porodem, v šestinedělí nebo po prodělaném potratu. Zázvor může být příčinou silnějšího krvácení a těhotné ženy by se měly poradit s lékařem, pokud užívají zázvor ve větším množství. Zázvoru se vyhýbejte i pokud trpíte na žlučníkové kameny. U citlivých osob může zázvor vyvolat pálení žáhy.
Zdroj: Healthline, Healthline