Bez péče a v důsledku každodenních vlivů dochází k výraznému vysušování pokožky nohou, což je příčinou drsných a popraskaných pat.
Nohy jsou v každodenním životě vystaveny velkému stresu. Námaha způsobená těsnou obuví a dlouhými procházkami vede k vysušování kůže a dalším nevzhledným problémům. Nohy však potřebují také péči, aby se zabránilo vzniku mozolů. Zjistěte, jak si vyrobit domácí peeling na nohy, abyste se zbavili drsných a popraskaných pat a měli měkká chodidla.
Dehydratace: příčina drsných a popraskaných pat
Pokožka na chodidlech je od přírody suchá, protože tato oblast obsahuje málo mazových žláz, a proto produkuje málo kožního mazu. Tato produkce se s věkem snižuje, což zhoršuje suchost nohou. Suchost nohou zhoršují i některé návyky, například chůze naboso nebo nošení nepohodlné obuvi, například vysokých podpatků nebo bot bez dobré podrážky, která nohy podpírá.
Nevhodně zvolená obuv může také způsobit, že se nohy více potí, a tím se ještě více vysušují. Čím více se nohy potí, tím jsou sušší. Proto je v tomto případě důležitý také výběr ponožek nebo punčoch. Kromě toho mohou být paty suché a drsné také v důsledku některých kožních problémů, například lupénky. V důsledku sucha a nedostatku vlhkosti ztrácí pokožka nohou pružnost a začíná praskat. Proto jsou paty drsné a suché na dotek. Měli byste pravidelně provádět peeling, který vás zbaví odumřelé kůže.
Recept, který vás zbaví drsných pat
Vyrobte si ekologický domácí peeling, kterým své paty zbavíte odumřelé kůže a zahladíte nevzhledné praskliny. Budete potřebovat následující suroviny:
- 30 g hrubé mořské soli
- 1 zralý banán, rozmačkaný
- 3 lžíce olivového oleje
Smíchejte všechny ingredience v nádobě a krouživými pohyby naneste peeling na chodidla, abyste jemně exfoliovali pokožku. Nechte působit 10 minut a opláchněte teplou vodou. Nezapomeňte si dobře osušit nohy, zejména mezi prsty, abyste předešli vzniku plísně nohou nebo tzv. atletické nohy. Toto čištění můžete opakovat každých 5 dní.
Proč je tento peeling blahodárný
Sůl je bohatá na minerály, které jsou pro pokožku nezbytné, jako je zinek a draslík, a pomáhá exfoliovat pokožku a jemně odstraňovat odumřelé buňky, čímž podporuje regeneraci pokožky. Můžete ji použít k peelingu nohou, ale i celého těla. Nejprve si pokožku navlhčete, aby zrnka soli nebyla pro pokožku příliš abrazivní. Poté proveďte peeling těla, vyhněte se obličeji a sliznicím. Opláchněte teplou vodou, aby se póry uzavřely.
Olivový olej je bohatý na antioxidanty vyživuje suchou pokožku a chrání ji před vnějšími vlivy. Večer před spaním si vmasírujte olivový olej do drsných pat a obujte si ponožky, abyste se probudili s vyživenými a hydratovanými chodidly. Banán obsahuje vitaminy A, B, C a E a minerály, jako je draslík, které pomáhají vyživovat a hydratovat pokožku.
Banány můžete použít k ošetření suchých a poškozených nohou. Vnitřní částí banánové slupky si potřete chodidla, nechte ji několik minut působit a opláchněte čistou vodou. Můžete také rozmačkat zralý banán a nanést ho na paty. Nechte ji působit 10 minut a poté opláchněte.
Stará dobrá pemza pro rychlejší peeling
Pro rychlejší exfoliaci pat můžete použít pemzu. Nejprve si na 5 minut namočte nohy do umyvadla s teplou vodou, abyste změkčili pokožku nohou. Poté jemně otřete pokožku pemzou, abyste odstranili odumřelou kůži a nepoškodili ji. Pokud máte chuť hýčkat svá chodidla ještě více, zvažte před peelingem pat uklidňující koupel nohou.
Stačí v misce smíchat půl šálku jedlé sody nebo hrubé soli s několika kapkami esenciálního oleje podle vlastního výběru. Namočte nohy do umyvadla, a když je pokožka dostatečně změkčená, proveďte peeling pemzou. Vezměte však na vědomí, že koupel nohou by se neměla provádět každý den a neměla by přesáhnout 20 minut.
Zdroj: WomensHealthMag