Křeče v lýtkách, potažmo v celých nohou, jsou poměrně častým jevem. Mají různé příčiny, od nichž se odvíjí vhodná léčba.
Svalové křeče postihují řadu lidí napříč věkovými kategoriemi. Nejčastěji se s křečemi setkáte v lýtkovém svalstvu, avšak výjimkou nejsou ani plosky nohou a třísla. Mnoho křečí vzniká bez zjevné příčiny (tzv. idiopatické – primární křeče svalů), jiné vznikají přímým vlivem známých příčin (tzv. sekundární křeče svalů). V každém případě je důležité stanovit příčinu, a tu eliminovat. Někdy je to jednoduché, jindy to může vyžadovat dlouhodobější práci, popisuje lékařka Alana Biggers.
Nejčastější příčinou je nedostatek vitamínů a minerálů
Dvě nejhojněji zastoupené příčiny vzniku svalových křečí jsou nedostatek hořčíku a nedostatek látek pro správné fungování svalů (hořčík, vitamín D, vápník, draslík). Nedostatek hořčíku se projevuje tzv. hypomagnézií, přičemž minerál obecně zajišťuje správný svalový tonus – magnézium svalstvo uvolňuje, vápník zase zajišťuje svalovou kontrakci. Je proto důležité, aby byly oba minerály získávány ve správném množství.
Nepodceňujte ani dostatečný přísun vitamínu D, draslíku či zmiňovaného vápníku. Pro dosažení optimálních poměrů minerálů je nutná vyvážená strava. Vápník najdete v mléčných výrobcích, mořských rybách, luštěninách a mandlích. Vitamín D získáte zejména ze slunečního svitu, ale doplnit ho můžete rybami, rybími oleji či mlékem. Draslík doplňte mrkví, fíky, brambory, fazolemi či špenátem. Hořčík pak naleznete v celozrnném pečivu, mléčných výrobcích a mořských rybách.
Další možné příčiny jsou rozmanitější
Pokud většinu dne sedíte, možná to může být příčina vašich lýtkových křečí. Se špatným držením těla se mění napětí jednotlivých svalů okolo páteře, a tak může následně docházet ke křečím. Stejně tak může být na vině špatná poloha při spánku (kterou často ale neovlivníte) nebo těhotenství. Křeče se také mohou vyskytnout v důsledku intenzivního cvičení (při němž je zátěž kosterních svalů větší).
Během cvičení je dobrou prevencí křečí zvýšený pitný režim. Dehydratace se totiž také může podílet na křečích dolních končetin. Podle některých zdrojů křeče dokonce souvisí se změnou počasí či se stárnutím. Lidé po padesátce jsou vystaveni zvýšenému riziku nočních křečí, a to zejména pro úbytek funkce motorických neuronů. Na posledním místě zmiňme léky k léčbě hypertenze a astmatu, které zvyšují riziko nočních křečí.
Zdroj: Healthline