Zahrady jsou plné rostoucích rostlinek, které čekají jen na to, až je zahradník nebo hospodář vytrhne a spotřebuje. Ani mladý domácí česnek nezůstává pozadu. V poslední době to na našich zahradách s česnekem vypadá velice dobře. Česnek se tak opět stává jednou z nejvíce pěstovaných rostlinek našich zahrad, což je dobře.
O výhodách česneku všichni moc dobře vědí, stejně tak i to, že česnek je skvělým doplňkem jídel, salátů nebo pomáhá při nachlazení. Pěstování česneku se tedy opravdu vyplatí, nicméně si při tom musíme dávat pozor na chvíli, kdy jeho listy začnou žloutnout. Pojďme zjistit, jak žloutnutí listů česneku zabránit.
Teplotní kolotoč
Je velmi známo, že česnek se objevuje již během prvních slunečních dní, kdy se ovšem teplota stále pohybuje jak na horské dráze. Chvíli je teplo, pak zase zima, pak teplo a pak může dojít i mráz. Pro česnek to samozřejmě není vůbec dobré, a proto je nutné najít způsoby, jak česnek efektivně pěstovat a uchránit ho od nepříjemností. Byla by přece škoda přijít o zázračnou léčivou sílu česneku.
Zabraňte žloutnutí
Čím nejlépe hnojit česnek, abychom se vyhnuli nepříjemnému žloutnutí listů? Než na tuto otázku odpovíme, podívejme se na důvody, proč mladý česnek začne žloutnout, resp. jeho listy. Kromě zhoršených povětrnostních podmínek může být růst česneku ovlivněn také nedostatkem živin v půdě a nedostatečnou výměnou kyslíku v kořenovém systému.
Pokud trvale prší nebo padá sníh, přispívá to k vymytí vrchního obvazu, jenž bývá položen během výsadby. Zde je několik možností, jak nejlépe zacházet s česnekem.
Dusík a minerály
Začneme tím, že je rozhodně dobré načechrat půdu mezi řadami česneku, a pokud to prostor dovolí, tak i mezi samotnými stonky. Doporučuje se přidat trochu hnojiv s obsahem dusíku. Právě tato hnojiva budou pro česnek užitečná do doby, než česnek začne intenzivně růst.
Pro hnojení česneku jsou vhodné malé dávky minerálních hnojiv. Například roztok dusičnanu amonného nebo močoviny. Stačí rozpustit jednu polévkovou lžíci v 10 litrech vody a nalít tento roztok pomocí konve na listy česneku.
Pampelišky a kopřivy
Máte-li čas a inspiraci, zkuste pampelišku nebo kopřivy. Předpokládá se, že budou půdu dobře revitalizovat a budou tak mít příznivý účinek na rostlinku, kterou uzdraví a pořádně ji nakrmí. Můžete tak zalévat kořen i listy.
Snažte se nevylučovat organickou hmotu z různých hnojiv. Používejte mullein nebo ptačí trus. Často se používají v zahradnictví ve formě roztoků, jež se aplikují na kořeny do půdy. Revitalizace růstu je tak zde opravdu zaručena. Lze také použít amoniak. 2 lžíce amoniaku rozřeďte v 10 litrech vody a přidejte česnek. Předpokládá se, že by to mělo urychlit fotosyntézu a současně by měly zmizet houby a mušky.
Úvodní Fotografie: Depositphotos