Častokrát nějaké věci děláme jen proto, že je stejně dělali naši rodiče a příbuzní. Zda je za tím ale i nějaká logika, to už je často druhá otázka. Lidová moudrost, která se předává z generace na generaci, sice má svou hodnotu, ale ne vždy je stále aktuální a hodí se do dnešní doby. Toto je seznam zvyků, které už nemá smysl dělat a měly by patřit do minulosti.
Balkon místo skladu
Dříve se věci nevyhazovaly – co kdyby se hodily později? Všechno bylo obtížnější sehnat, takže se i staré a nepotřebné krámy se doma hromadily, aby někdy (nebo možná nikdy) našly své nové využití. A protože místa nebylo zvlášť v bytech nazbyt, často toto haraburdí končilo na balkoně. Dnes je však třeba tyto zvyky opustit. Balkon můžete využít k posezení u kávy nebo pěstování květin a to, co nepotřebujete, prostě vyhoďte.
Stlaní postele ihned po probuzení
Možná si také vzpomínáte, jak nad vámi stále vaše maminka a dohlížela, že máte pečlivě ustláno, než ráno opustíte svůj pokoj. Ve skutečnosti je tento zvyk ale jen nahráváním škodlivým mikroorganismům, které se v posteli a povlečení vyskytují. Daleko lepší je dokořán otevřít okno a peřiny pořádně rozházet, aby se veškerá vlhkost řádně vyvětrala.
Nákup většího oblečení
Maminky byly kdysi daleko šetrnější, a proto měly ve zvyku dětem nakupovat o několik velikostí větší čísla oblečení, aby do nich dítě tzv. dorostlo a déle mu vydrželo. Dnes už je tato myšlenka tisíckrát překonaná a nedává žádný smysl kupovat zbytečné velké věci, ale někteří v tomto pořád pokračují. Když navíc uvážíme, že většina dětského oblečení se velmi rychle ošoupá a roztrhá, možná ani nemá smysl něco takového dělat, protože než dítě dostatečně doroste, už bude oblečení zničené.
Nádobí utíráme do sucha
Mnoho rodičů lpí na tom, aby děti po obědě utíraly nádobí. Ve skutečnosti je ale daleko lepší nechat nádobí oschnout na vzduchu a případně pak jen přeleštit skleničky. Utěrky totiž často obsahují spoustu nebezpečných bakterií, které akorát na nádobí přenášíme.
Rozmrazování masa pod horkou vodou
S tímto zvykem v domácnosti je několik problémů. Za prvé, je prostě nemožné rozmrazit ryby a maso tímto způsobem. Protože uvnitř budou stále zmrzlé a zvenku už napůl uvařené. Navíc tímto způsobem podporujete množení bakterií. Nejlepší je rozmrazit maso v chladničce, bude to trvat déle, ale je to mnohem bezpečnější. Zadruhé, obecně se nedoporučuje umývat ryby a maso v kuchyni. Všechny patogenní mikroorganismy jsou okamžitě rozptýleny po celé kuchyni.
Nestaráte se o prkénko
O kuchyňská prkénka je třeba pečovat, aby se prodloužila jejich životnost a jejich používání neohrozilo vaše zdraví. Pozůstatky jídla mohou zůstat v pórech a prasklinách jakéhokoli materiálu. Nebezpečné je to zejména tehdy, pokud na prkénkách krájíte syrové maso. Prkénka je nutno často umývat dezinfekčním roztokem. K tomu je nejlepší použít sodu, ocet nebo peroxid vodíku.
Zdroj: Goodhousekeeping